НААУ направила до Верховної Ради України зауваження та пропозиції до проєкту Закону України “Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо зміни терміну розгляду заяв про розірвання шлюбу” (реєстр. № 9043 від 21.02.2023).
Відповідний правовий аналіз здійснив Комітет з сімейного права НААУ.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Метою законопроєкту є зміна (збільшення) термінів розгляду заяв про розірвання шлюбу з метою надати більше часу для обдумування та примирення подружжя.
НААУ виступає проти ухвалення відповідного законопроєкту в його запропонованій редакції, адже він не вирішує ті завдання, які ставить перед собою.
Однією із основних засад сучасного сімейного права є свобода шлюбу, зокрема, особа має право вільно вирішувати питання щодо укладення шлюбу та його збереження, а також розірвання шлюбу та припинення шлюбних відносин. Подавши заяву про розлучення, чоловік чи жінка вже прийняли для себе рішення, і навіть якщо воно емоційне – це свідчить, що взаємовідносини у такої пари нездорові, які завдають кожному з них та дітям ще більшої травматизації.
Крім того станом на сьогодні існує проблема довготривалого розгляду справ судами. Після прийняття законопроєкту можливе порушення принципу розумних строків розгляду судами таких справ.
Для досягнення цілей законопроєкту НААУ пропонує передбачити обов’язок:
- – при поданні заяви про розірвання шлюбу в одному судовому процесі вирішувати питання також щодо визначення місця проживання дітей, способів участі батьків у їхньому вихованні та утриманні (для подружжя, у якого є спільні діти);
- – інформування подружжя щодо проходження процедури медіації у зв’язку з поданням заяви про розірвання шлюбу (у разі якщо жоден із подружжя не звертався до правоохоронних органів з приводу вчинення щодо нього домашнього насильства або/та за відсутності відповідних рішень суду).
З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.