Автори законопроекту про нотаріат хочуть ліквідувати всі державні нотаріальні контори

У Верховній раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності» за номером 5644. Авторкою законопроєкту є народна депутатка Ірина Фріз.

Про це йдеться у картці законопроєкту, розміщеному на сайті ВРУ.

Відповідно до висновку Головного науково-експертного управління, законопроєкт містить ряд недоліків та не слідує заявленій меті.

Однією з основних новел проекту є відмова від поділу нотаріусів на державних і приватних та запровадження єдиного нотаріату. При цьому, в результаті внесення таких змін передбачається припинити діяльність державних нотаріальних контор (нова редакція ст. 1 Закону, п.п. 6, 7, розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» проекту).

ГНЕУ не заперечує в цілому проти запровадження єдиного нотаріату, водночас звертаємо увагу на можливі соціальні наслідки від її прийняття. Зокрема, одночасна ліквідація всіх державних нотаріальних контор може вплинути на доступність для громадян отримання нотаріальних послуг і поставити під загрозу можливість доступу до нотаріальних послуг соціально незахищених верств населення.

Адже вартість послуг державного нотаріуса встановлюється державою (відповідно до ст. 19 Закону за вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених чинним законодавством, а за надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також технічного характеру справляється окрема плата у розмірах, що встановлюються територіальними органами Міністерства юстиції України), тому зазвичай є дешевшою за вартість послуг приватного нотаріуса, який за вчинення нотаріальних дій справляє плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та фізичною або юридичною особою (ч. 1 ст. 31 Закону).

Крім того, державні нотаріальні контори фактично задовольняють потреби пільгової категорії населення при вчиненні нотаріальних дій, звільняючи громадян від сплати державного мита у випадках, передбачених п. 16 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».