Через порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом та прав людини у відділах Поліції, Рада адвокатів України звернулась до Уповноваженого ВРУ

Аби захистити права затриманих, у підрозділах поліції організовують окремі кімнати для конфіденційних побачень, які облаштовують відеокамерами, а також скляною перетинкою для спілкування адвоката з клієнтом через телефон.

Таке «покращення» стандартів захисту передбачене проектом інформаційної підсистеми «Custody Records», яка сьогодні впроваджується у територіальних відокремлених підрозділах Національної поліції України.

Загрози, пов’язані із реалізацією цього проекту, стали предметом обговорення під час чергового засідання Ради адвокатів України, яке проходить сьогодні в Ужгороді.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, Custody Records має стати частиною інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України». За наявною інформацією, підсистема вже працює у 36 підрозділах поліції, а набутий досвід планується поширити на всі підрозділи в межах країни. «Custody Records» передбачає електронну фіксацію інформації про всі дії щодо осіб, які перебувають під контролем поліції з моменту фактичного затримання і поміщення до слідчого ізолятора або звільнення з-під варти, а також обов’язкового інтерв’ю (опитування) затриманої особи та поліцейського, який здійснив затримання.

Для цього «Custody Records» включає такі невід’ємні елементи, як: зонування приміщень підрозділу поліції, система відеонагляду 24/7, дистанційний зовнішній контроль до відеоспотереження. Така організація проекту має стати додатковою гарантією забезпечення безпечного середовища під час утримання та переміщення затриманих і взятих під варту осіб, а також дотримання їхніх прав та законних інтересів.

Представлена громадськості типова схема зонування підрозділу поліції передбачає також кімнату для конфіденційного побачення затриманого із захисником. Ця кімната має бути обладнана двома камерами з функцією відеофіксації.

Але процес спілкування адвоката з клієнтом, за задумом організаторів системи, повинен проходити через прозору (скляну) перетинку за допомогою телефону.

Згідно із правилами статей 42, 46 Кримінального процесуального кодексу усі зустрічі підозрюваного чи обвинуваченого із захисником повинні проходити з дотриманням умов, що забезпечують конфіденційність спілкування.

Можливість відеофіксації обмежена такими умовами як:

  • – відкрите здійснення;
  • – повідомлення про місце встановлення камери;
  • – унеможливлення фіксації змісту документів, якими користується підозрюваний, обвинувачений або особи, які до нього прибули;
  • – унеможливлення фіксації змісту розмов. Аудіофіксація зустрічей прямо забороняється.

«Скляна перетинка, якою планується обладнати кімнати побачення, унеможливлює безпосередній (живий) контакт адвоката з клієнтом, а також може створити атмосферу недовіри», – зауважила голова Комітету захисту прав людини НААУ Ганна Колесник. – При цьому через наявність перешкоди спілкування здійснюватиметься через телефон. Така ситуація ставить під сумнів те, що розмови не будуть прослуховуватися».

Ганна Колесник під час засідання Ради адвокатів України

У зв’язку із цим вона нагадала, практику Європейського суду з прав людини, згідно із якою обгрунтованої підозри порушення конфіденційності спілкування між клієнтом і адвокатом достатньо, щоб уважати це перешкоджанням праву на отримання правової допомоги.

«Якщо споглядати на ті фото кімнат, які з’явились в мережі, які демонструють, як це буде відбуватись, то видно, що адвокат фактично знаходиться в одній кімнаті, клієнт – в іншій. Через отвір у склі можна передати лише кілька аркушів. Але в кримінальних провадженнях окремі клопотання іноді мають обсяг у декілька томів, – наголосила Г.Колесник. – Обговорити документи  при такому розташуванні неможливо, треба демонструвати їх через скло. І це при тому, що процес розмови фіксується з декількох ракурсів».

Додатково учасники заходу відзначили, що крім усього іншого, за таких умов організації процесу втрачаються гарантії збереження адвокатської таємниці, відповідальність за яку несе особисто захисник.

З урахуванням висловлених позицій, члени Ради адвокатів України констатували факт порушення гарантій конфіденційного спілкування підозрюваного (обвинуваченого) із захисником під час впровадження у відділках поліції інформаційної підсистеми «Custody Records». Також РАУ вирішила звернутися з цього приводу до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, а також запропонувати створити спільну робочу групу для вироблення рішень щодо усунення виявлених порушень прав людини.