Дата введення в дію положень п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК: 15.03.2018 чи 16.03.2018?

Кримінальне провадження було розпочато 15.03.2018 р.

Ухвалою місцевого суду, залишеною без змін апеляційним судом, кримінальне провадження за обвинуваченням двох осіб у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК, на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК закрито у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування.

Сторона обвинувачення посилається на те, що суди не врахували важливих обставин, а саме:

  • – пункт 10 ч. 1 ст. 284 КПК не може застосовуватися до цього кримінального
    провадження, оскільки відомості про нього внесено до Єдиного реєстру
    досудових розслідувань до набрання чинності цим положенням, тобто до 16.03.2018;
  • – зі строку досудового розслідування має виключатися період з дня відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту і до завершення ознайомлення прокурором з відкритими стороною захисту матеріалами, що в цій справі відбулося 28.09.2018.

Це провадження було передано на розгляд ОП ККС для формулювання висновку про дату введення в дію положень, згаданих у пункті 4 § 2 розділу 4 Закону 2147, у тому числі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК (15 березня чи 16 березня 2018 року), щодо дії цих положень у часі, щодо включення періоду ознайомлення прокурора з матеріалами сторони захисту із строку досудового розслідування.

Щодо набрання чинності положеннями п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК

Законом від №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального Кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі – Закон №2147) ч. 1 ст. 284 КПК доповнено пунктом 10.

Пунктом 4 § 2 розділу 4 Закону № 2147-VIII (далі – пункт 4 §2) визначено, що п. 10 і ряд інших змін до КПК вводяться в дію через три місяці після набрання чинності цим Законом, не мають зворотної дії в часі та застосовуються до справ, по яких відомості про кримінальне правопорушення внесені в ЄРДР після введення в дію цих змін.

Відповідно до розділу 6 «Прикінцеві положення» Закону № 2147 він набрав
чинності з дня початку роботи Верховного Суду, визначеного рішенням його
Пленуму відповідно до Закону «Про судоустрій і статус суддів».

Постановою Пленуму Верховного Суду від 30.11.2017 днем початку роботи
Верховного Суду визначено 15.12.2017.

Відповідно до ч. 5 ст.115 КПК при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк.

Таким чином, у цьому випадку положення п. 10 ч. 1ст. 284 КПК почали діяти із 16.03.2018, оскільки в разі обліку тримісячного строку з дня початку роботи
Верховного Суду (15.12.2017) такий строк закінчується 15.03.2018.

ОП ККС дійшла висновку, що виходячи із положень КПК, які визначають алгоритм обчислення процесуальних строків, датою введення в дію положень, згаданих у пункті 4 § 2, у тому числі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, є 16.03.2018.

Постанова ОП ККС від 11.09.2023 у справі № 711/8244/18 (провадження №51-769кмо22) https://reyestr.court.gov.ua/Review/113536395

Окрема думка https://reyestr.court.gov.ua/Review/113527571

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.