День адвокатури в Україні відзначається 19 грудня цього року в 20­й раз: Голова НААУ Лідія Ізовітова

День адвокатури в Україні відзначається 19 грудня цього року в 20­й раз. Коли у 2002 році глава держави підписував указ про встановлення професійного свята, то обрав історичну відмітку — 10 років дії Закону України «Про адвокатуру».

Про це заявила Лідія Ізовітова, Голова Національної асоціації адвокатів України – Ради адвокатів України в інтерв’ю Юридична практика.

Це було важливо. Саме з першого закону 1992 року почалося переродження радянських колегій в адвокатуру незалежної України. Нині адвокати працюють за іншим профільним законом — «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (Закон). У липні 2022 року сповниться 10 років із дня його ухвалення. Це не просто гра красивими цифрами в наших знакових періодах історії. Це — сталість, передбачуваність і еволюційність законодавства.

Завдяки цим параметрам нині адвокатура — найбільш стабільний інститут системи правосуддя в Україні. Таким досягненням не варто легковажити.

По­-перше, воно має велике значення для громадян, які ніколи не відчували проблем зі своєчасним отриманням професійної правничої допомоги, зокрема і реалізацією права на вибір захисника.

По­-друге, самі адвокати мають інституційно розбудований і працюючий механізм захисту своїх професійних та соціальних прав і представництва інтересів професії. Органи адвокатського самоврядування сформовані і безперервно діють у межах своїх повноважень. Зокрема, забезпечують присутність представників регіональних рад під час обшуків у адвокатів та затримань колег.

По­-третє, існує передбачувана процедура доступу до адвокатської професії, і людина може планувати отримати статус адвоката за кілька років, маючи перед собою зрозумілий перелік умов і вимог.