Для того щоб визначити, чи запропонований спосіб захисту є ефективним, треба керуватися принципом: одне право – один спір, один позов

Раніше правозастосовна практика оперувала поняттями «належний спосіб захисту» чи «неналежний спосіб захисту». А сьогодні процесуальний закон говорить, що спосіб захисту має бути ефективним.

Ефективним способом захисту слід вважати такий, що спричиняє потрібні результати, наслідки, тобто матиме найбільший ефект для відновлення порушених прав, свобод та інтересів настільки, наскільки це можливо.

Про це зазначила суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак, повідомляє прес-служба Судової влади.

При цьому суд може встановити спосіб захисту, не передбачений ні договором, ні законом, якщо він ефективний. Але суд не може зробити це з власної ініціативи – лише якщо попросить позивач.

«Це відповідає принципу диспозитивності», – сказала суддя КЦС ВС.

Вона додала, що для того щоб визначити, чи запропонований спосіб захисту є ефективним, треба керуватися принципом:   одне право – один спір, один позов. Тобто ефективним є той спосіб захисту, який повністю відновлює порушене право, і позивачеві не потрібно буде ініціювати додаткових спорів.