Оскільки під час дії карантинних обмежень судді вдавалися до зловживань і дискримінації прав адвокатів, необхідно внести відповідні зміни до законодавства.
Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час круглого столу «Особливості функціонування судів в умовах карантину: рівні права для всіх учасників процесу», організованого Вищою радою правосуддя.
«Єдиним виходом наразі є внесення в процесуальні кодекси відповідних положень, що, в разі, якщо вводяться обмежувальні карантині заходи, то вони є підставою для відкладення розгляду справ. Можливо, і іншим чином ці норми мають бути запроваджені до законодавства», – запропонувала Голова НААУ, РАУ.
За її словами, НААУ готова напрацювати такі законопроекти та запропонувати їх для внесення до парламенту.
Таку пропозицію Голова НААУ озвучила у відповідь на репліки Голови Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслава Кравченка про навмисне затягування процесів з боку захисту і можливість звернення суддів до КДКА. Лідія Ізовітова назвала неприпустимою практику залучення адвокатів БПД на одну слідчу дію, коли фактично через карантинні обмеження в засідання не зміг прибути адвокат за договором; при цьому судді «бачать у цьому зловживання процесуальними правами і спроби затягування».
«Адвокати ніколи не погодяться з тим, що «судді бачать» порушення. Ми вже давно наділили суддю такою дискрецією, що він бачить крізь стіни, він бачить понад права людини, яка може мати захисника за угодою; і, переступивши через права захисника, суддя надає адвоката з БПД», – сказала Голова НААУ.
Нагадаємо, в ході дискусії Лідія Ізовітова наголосила на тому, що карантинні обмеження стосуються і адвокатів, і клієнтів і унеможливлюють їхню явку до суду. І хоча це є поважною причиною відкладати розгляд справи, вона не вказана у процесуальних кодексах. Це створює колізію, яку судді часто використовують на шкоду стороні захисту.