КПК не передбачає можливості ухвалення судом рішення про закриття кримінального провадження в частині вирішення цивільного позову

Згідно з ч. 3 ст. 129 КПК суд має право залишити цивільний позов без розгляду, якщо потерпілий подав до суду заяву про відмову від позову.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим і засудив ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 286 КК, залишивши цивільні позови потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 без розгляду.

Апеляційний суд змінив вирок в частині призначеного покарання.

У касаційній скарзі захисник вважає, що суд першої інстанції мав прийняти
рішення про закриття провадження в частині цивільного позову потерпілого ОСОБА_2, адже останній подав заяву про відмову від позову, а не про залишення його позову без розгляду.

Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС не погоджується з доводом сторони захисту, що суди неправильно вирішили питання щодо цивільного позову потерпілого ОСОБА_2, який подав заяву про відмову від раніше заявленого позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 129 КПК суд, ухвалюючи обвинувальний вирок, задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Прийняття рішення про закриття провадження в частині цивільного позову КПК
не передбачено. Разом із тим ч. 3 згаданої статті у певних випадках надає суду право залишити позов без розгляду.

У касаційній скарзі не наведено обґрунтування яким чином ухвалення судом
рішення про залишення без розгляду цивільного позову ОСОБА_2 порушило права засудженого, адже стороною захисту не заперечується, що потерпілий не звертався з позовом в порядку цивільного судочинства. Виходячи з викладеного, Суд відхиляє цей довід сторони захисту.

Детальніше з текстом постанови ВС від 18.10.2022 у справі No 753/6486/21 (провадження No 51-5845км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106940481.