Надання дозволів на проведення обшуків у адвокатів має передбачати конкретизацію даних: адвокат Клочков

Надання дозволів на проведення обшуків у адвокатів має передбачати конкретизацію даних про місцезнаходження адвоката, а також вичерпний перелік документів та речей, що підлягають вилученню.

На цьому наголосив член Ради адвокатів м. Києва, заступник Голови Комітету захисту прав адвокатів НААУ Володимир Клочков під час круглого столу «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду», організованого за сприяння ОБСЄ в Україні.

Посилаючись на досвід діяльності РАмК, Володимир Клочков назвав ключовими проблемами у судовій практиці надання дозволів на обшуки адвокатів відсутність чітко визначеного приміщення, де має бути проведений обшук; розмитість переліку речей та документів, наприклад, формулювання «та інші»/ «тощо» яке відкриває можливості до необмеженого доступу до адвокатських досьє і документів адвокатських об’єднань.

Аналогічно в судовій практиці не враховуються особливості того, що адвокати працюють не одноосібно, в результаті чого санкціонований обшук стосовно одного адвоката перетворюється на колективний обшук для його колег по АО.

При цьому Володимир Клочков наголосив на тому, що у детективів НАБУ достатньо оперативних можливостей для надання максимально точної інформації у клопотанні про обшуки в адвокатів, а те, що слідчі судді ВАКС не вимагають повної конкретики, формує негативне ставлення адвокатів до ВАКСу.    

Як відомо, за законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження, а також враховує вимоги пунктів 2-4 частини першої статті 23.

Під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.