Національна асоціація адвокатів України позиватиметься до суду через створення Громадської організації з ідентичною назвою

Створення Громадської організації з ідентичною з НААУ назвою нівелює визначені профільним законодавством про адвокатуру вимоги та є втручанням у незалежність адвокатури.

На цьому наголосила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час позачергового онлайн засідання Ради адвокатів України 22 серпня 2022 року, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Вона повідомила, що 17 серпня 2022 року відбулась презентація Громадської організації «Національна асоціація військових адвокатів». ГО використала повну назву створеної на підставі закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» професійної організації адвокатів – Національної асоціації адвокатів України. Лідія Ізовітова наголосила, що такий крок суперечить вимогам профільного законодавства.

Також Голова НААУ, РАУ зазначила, що у законі «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відсутнє і поняття «військовий адвокат», що використане у назві ГО. Тим більше, закон про адвокатуру встановлює вимоги несумісності адвокатської діяльності та військової служби.

«Згідно з нашим профільним законом не може бути виокремлена з нашої спільноти така особлива група, яка назвалася «військові адвокати», тому що за приписами, за вимогами нашого закону адвокат – це особа, яка здійснює адвокатську діяльність, а військовий – це особа, яка мобілізована і здійснювати таку діяльність не може. Це несумісна діяльність. І тому є наслідки, які за законом мають за це бути», – сказала Лідія Ізовітова.

Крім того, якщо Громадська організація була створена за ініціативою Головнокомандувача ЗСУ, як було озвучено на засіданні РАУ, то це ставить під питання незалежності цих адвокатів, підкреслила Голова НААУ, РАУ.

«Чи будуть ці «військові адвокати» незалежними у своїй правовій позиції і чи буде ця громадська організація незалежною, виходячи з принципів військової служби? Як ми знаємо, основним принципом військової служби є підпорядкування. А в нашій адвокатській діяльності одна з гарантій – це незалежність, і хто б не був нашим клієнтом», – наголосила Лідія Ізовітова.

Вона також нагадала, що Міністерство юстиції зобов’язано рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.04.2016 та Київського апеляційного адміністративного суду, Вищого адміністративного суду встановити заборону використання повних, скорочених та викладених англійською мовою власних назв органів адвокатського самоврядування визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», та похідних від них назв у назві іншої юридичної особи, її відокремлених підрозділів або громадських об’єднань без статусу юридичної особи.

Крім того, Лідія Ізовітова підкреслила, що в НААУ діє Комітет з військового права, а з початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну було створено Центр надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців, які займаються питаннями надання правової допомоги військовим. І в створенні ще однієї подібної організації немає необхідності.

«Наш проект «Адвокати ЗСУ» – це наші адвокати, які пішли працювати на засадах PRO BONO. Ми повністю надаємо цим адвокатам методичну допомогу, ми надаємо їм зразки документів, моніторинг судової практики тощо. Тобто, все це діє у нас, в рамках нашої організації і силами наших адвокатів. А тепер вони кажуть, що вони створили громадську організацію і займаються цим», – зазначила Голова НААУ, РАУ.

Запрошена на засідання РАУ координатор руху «Адвокати ЗСУ», радник з юридичних питань Головнокомандувача ЗСУ Євгенія Рябека заперечила всі зауваження членів Ради адвокатів України, посилаючись на те, що Міністерство юстиції вже зареєструвало дану організацію, не маючи претензій до її назви і статуту. Отже, назву ГО немає наміру змінювати.

Заслухавши всіх, РАУ вирішила звернутися до Головнокомандувача ЗСУ, Міністерства юстиції України та міжнародних організацій з приводу незаконної реєстрації Громадської організації «Національна асоціація військових адвокатів», а також позиватиметься до суду, щоб поставити питання скасування реєстрації цієї ГО як незаконної у зв’язку з використанням назви та поняття «військові адвокати», що є порушенням чинного законодавства про адвокатуру.

Для складання документів, а саме позовних заяв і звернень, в НААУ було створено Робочу групу, до складу якої увійдуть члени РАУ та юристи.