Народний депутат партії “Слуга народу” Олександр Качура відповів Закон і Бізнес на питання: Адвокатська спільнота розширюється з кожним роком. Це позитивне явище? Чи, можливо, цю тенденцію потрібно зупинити встановленням певних квот, наприклад 1 адвокат на 10 тис. населення?
Зараз така дискусія не на часі. Якщо ми говоримо про адвокатську монополію, то, зрозуміло, що конкуренція може бути тільки там, де є вільний доступ до професії. Тому говорити про якісь квоти недоречно. Як можна обмежити кількість захисників? Можливо, потрібно встановити якісь квоти на кількість правоохоронців? Тому що чисельність штату різноманітних органів постійно зростає. Чим більше буде захисників, тим буде краще. Вони між собою будуть конкурувати. Це і є юридичний ринок. Тут усе залежить не від кількості, а від якості.
Оскільки сьогодні в нас є так звана адвокатська монополія, люди, які входять у професію, підтягуються до певного рівня. Уважаю, що чим більше буде в нас адвокатів, тим краще реалізовуватиметься те, що прописано в ст.1 Конституції: Україна — правова держава. Хоча в США адвокати отримують ліцензії на роботу в певних штатах, там прецедентне право і порівняння з українськими реаліями є не зовсім коректним. У нас адвокат може працювати сьогодні в Запоріжжі, завтра — у Дніпрі, а післязавтра — у Львові.
Думаю, що ринок повинен сам себе регулювати. Не бачу ніякого ризику й у тому, якщо в нас буде 100 тис. адвокатів. Тому що на тих, хто отримує високі гонорари та є висококваліфікованим, це ніяк не вплине. У кожної сім’ї має бути свій адвокат. Як сімейний лікар, як духівник для віруючих людей. Тому що в нас до адвокатів, на жаль, звертаються вже тоді, коли кайданки надівають.
Потрібно, щоб у нас з’явилася культура, коли адвокат супроводжує людину протягом усього життя, і щоб людина не робила тих помилок, після яких уже, на жаль, до адвокатів зазвичай і звертаються. Як людина стежить за здоров’ям, відвідуючи лікаря, так має бути й з адвокатом, особливо якщо мова йде про підприємців.