Недійсність правочинів може бути позитивною і негативною: суддя КЦС ВС Василь Крат

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат взяв участь у заході «Земля. Захист права власності та протидія рейдерству».

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Передусім він звернув увагу, що недійсність правочинів може бути позитивною і негативною. Перша спрямована на захист прав та інтересів. Друга – на те, щоб «знищити» правочин, аби не виконувати права і обов’язки, які він породив. Суддя зазначив, що останнім часом у цивільному обороті негативної недійсності правочинів стало значно менше.

Доповідач зауважив, що питання, які виникають стосовно недійсності правочинів із земельними ділянками, переважно є універсальними щодо всіх договорів, і навів базові позиції Верховного Суду у справах щодо недійсності договорів.

Так, він наголосив на презумпції правомірності правочину, яка закріплена у ст. 204 ЦК України. Це означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права та обов’язки, доки ця презумпція не буде спростована. Спростування презумпції правомірності правочину відбувається: коли недійсність правочину прямо встановлена законом (тобто має місце його нікчемність); якщо він визнаний судом недійсним, тобто існує рішення суду, яке набрало законної сили (оспорюваний правочин визнаний судом недійсним).