НПУ повідомляє про неможливість виконання вимог закону про фінмоніторинг нотаріусами

Як повідомляє прес-служба, Нотаріальна палата України звернулася до голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова (лист НПУ від 25.05.2020) у зв’язку із неможливістю повноцінного та правильного застосування нотаріусами на практиці Закону України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який набув чинності 28.04.2020.

Зазначено, що правовий аналіз Закону № 361-IX в частині застосування його нотаріусами свідчить про наявність низки юридичних і технічних помилок, суперечностей, а також норм, складних чи неможливих для застосування на практиці.

Крім того, норми Закону № 361-IX не враховують  особливості українського нотаріату (в Україні нотаріус, на відміну від систем нотаріату багатьох європейських країн, не має відношення до процедур здійснення розрахунків між сторонами).

Зокрема, наполягаємо на неможливості проведення фінансового моніторингу нотаріусами на підставі інформації, отриманої з неофіційних джерел (інтернету, газет тощо).

Нотаріальна палата України звертається до усіх уповноважених суб’єктів законодавчого процесу з клопотанням внесення змін до Закону № 361-IX з метою усунення недоліків та вважає за доцільне введення тимчасового мораторію на застосування штрафних санкцій щодо нотаріусів – до врегулювання наступних питань:

– проведення належної оцінки нерухомості;

– визначення конкретного переліку офіційних джерел отримання нотаріусами інформації;

– впровадження автоматизованого і взаємного обміну інформацією, яка міститься  в Єдиних та Державних реєстрах, підключення нотаріусів до бази даних Єдиного державного демографічного реєстру;

– створення Державного реєстру публічних діячів, електронної бази (реєстру) осіб, пов’язаних із здійсненням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції, або єдиного електронного реєстру в цілях фінансового моніторингу, зокрема з метою усунення «людського фактору» при пошуку інформації та фіксації результатів цього пошуку;

– приведення у відповідність та прийняття необхідних підзаконних актів.

Лист Президента НПУ В.М. Марченко до Голови ВРУ Д.О. Разумкова за посиланням: http://npu.org.ua/wp-content/uploads/2020/05/25052020.pdf