Обов′язковим для суду є саме залучення органу опіки і піклування до участі у справі, а не наявність у справі відповідного письмового висновку: суддя ВС Краснощоков

Суддя Верховного Суду Євгеній Краснощоков взяв участь у заході, яка організувала Національна асоціація адвокатів України за ініціативою Комітету з сімейного права НААУ спільно з Центром «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури.

Про це повідомляє Судова влада.

Учасники круглого столу розглянули труднощі, які виникають при розгляді судами справ під час воєнного стану. Зокрема, звернули увагу, що багато дітей були змушені змінити постійне місце проживання чи навіть виїхати за межі України, що, звісно, вплинуло на розгляд справ, які стосуються дітей.

Одним із питань, яке викликало жваве обговорення, стало те, чи може бути надано під час розгляду справи фаховий висновок відповідного органу іншої держави з огляду на те, що національні органи опіки та піклування не мають можливості дослідити умови проживання дитини поза межами країни, а отже й надати власні висновки.

На думку суддів Верховного Суду, якщо документ оформлено належним чином, деталізовано та легалізовано, то суд може надати оцінку цьому висновку в сукупності з іншими доказами у справі.

Суддя Євгеній Краснощоков зауважив, що обов′язковим для суду є саме залучення органу опіки і піклування до участі у справі, а не наявність у справі відповідного письмового висновку. Проте основною метою залучення органів опіки та піклування є отримання фахової оцінки щодо розв’язання спору, тому така дія суду не має бути формальною. Інколи й надані висновки органів опіки та піклування не містять відомостей, необхідних суду для прийняття рішення, яке було б найкращим для дитини, або в них немає пояснень, чому прийняте те чи інше рішення органу.

Непоодинокими є випадки, коли суд не отримує необхідного висновку, хоча участь органів опіки й піклування та надання ними висновку, як було згадано раніше, є обов’язковою в деяких видах справ (ст. 19 СК України). Суддя навів приклад, коли до касаційного суду звертаються з проханням скасувати рішення попередніх інстанцій, саме посилаючись на відсутність висновку. Тоді потрібно з’ясувати, чи вжив суд усіх необхідних заходів задля виконання цієї вимоги закону. Крім того, важливо розуміти, чим саме керувався суд під час прийняття рішення в цьому випадку та які докази використав.