Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Органи контролю в товаристві як дієвий інструмент захисту бізнесу”, Надія Тарасова, адвокат, сертифікований корпоративний секретар, комплаєнс-офіцер, медіатор, радник з питань корпоративного управління в VODAFONE Україна, розповіла про органи контролю в акціонерних товариствах та товариствах з обмеженою та додатковою відповідальністю.
Відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» розділ XIV, перевірку фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства здійснює:
- Ревізійна комісія /Ревізор
- Аудитор /Аудиторська фірма
Потрібно звернути увагу, що внутрішній аудит не є органом контролю в товаристві. Органами контролю в акціонерному товаристві є ревізійна комісія, ревізор може обиратись, але не обов’язково.
В АТ загальними зборами для перевірки фінансово-господарської діяльності Товариства створюється:
- ПрАТ до 100 акціонерів ревізійна комісія(ревізор)
- ПрАТ більше 100 акціонерів тільки ревізійна комісія
В Статуті АТ можна передбачити вимоги щодо:
- обрання кількісного складу ревізійної комісії, як правило 3 особи
- порядку діяльності,
- повноважень (компетенції)
Відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства» компетенція загальних зборів акціонерів полягає в наступному:
- внесення змін до статуту товариства;
- затвердження положень про ревізійну комісію (ревізора) товариства, а також внесення змін до них
- обрання членів ревізійної комісії (ревізора), прийняття рішення про дострокове припинення їх повноважень
- затвердження звіту та висновків ревізійної комісії (ревізора)
- прийняття рішення за наслідками розгляду звіту наглядової ради, звіту виконавчого органу, звіту ревізійної комісії (ревізора)
- вирішення інших питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів згідно із законом та статутом товариства.
Щодо ревізійної комісії, то вона обирається для проведення спеціальної перевірки фінансово-господарської діяльності на визначений строк до 5 років. Але краще прописувати в Статуті, що ревізійна комісія виконує свої обов’язки до обрання нового складу.
Щодо кандидатів в члени ревізійної комісії (ревізор), то вони повинні дати письмову згоду згідно форми, що затверджена внутрішніми документами товариства.
Не можуть бути членами ревізійної комісії (ревізором):
- член наглядової ради
- член виконавчого органу
- корпоративний секретар
- особа, яка не має повної цивільної дієздатності
- члени інших органів товариства
Члени ревізійної комісії (ревізор) не можуть входити до складу лічильної комісії товариства.
Члени ревізійної комісії (ревізор) мають право:
- вимагати скликання позачергових загальних зборів акціонерів,
- бути присутніми на загальних зборах та брати участь в обговоренні питань порядку денного з правом дорадчого голосу,
- брати участь у засіданнях наглядової ради та виконавчого органу у випадках, передбачених Законом про АТ, статутом або внутрішніми положеннями товариства.
Ревізійна комісія (ревізор) зобов’язана вимагати скликання загальних зборів у випадку, якщо існує загроза матеріальним інтересам товариства або якщо були виявлені зловживання з боку посадових осіб товариства.
Відповідно до ст.2 Закону про АТ, посадовими особами органів акціонерного товариства є фізичні особи – голова та члени наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізор акціонерного товариства, а також голова та члени іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства.
В Законі України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» у ст. 28 зазначено, що органами товариства є загальні збори учасників, наглядова рада (у разі утворення) та виконавчий орган.
Аудит фінансової звітності товариства проводиться на вимогу учасників (ст. 41). Про органи контролю мова не йде, і це означає, що вони не обов’язкові. Але, якщо виникне потреба у їх створенні, то в Статуті товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю можна прописати, що загальні збори мають право створити додаткові органи своїм рішенням, і бажано, щоб це рішення було одностайним.
Якщо в ТОВ вирішено створити ревізійну комісію, то в Статуті потрібно вказати що:
- • Контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства здійснюється ревізійною комісією (ревізором). Директор не може бути членом ревізійної комісії.
- • Ревізійна комісія (ревізор) утворюється (обирається) зборами учасників.
- • Кількість членів ревізійної комісії встановлюється рішенням загальних зборів. учасників.
- • Перевірка фінансово-господарської діяльності товариства проводиться ревізійною комісією (ревізором) за дорученням зборів учасників, з власної ініціативи або на вимогу учасників товариства. Ревізійна комісія (ревізор) вправі вимагати від посадових осіб товариства подання усіх необхідних матеріалів, бухгалтерських чи інших документів та особистих пояснень.
- • Ревізійна комісія (ревізор) доповідає про результати проведених нею перевірок зборам учасників.
- • Ревізійна комісія (ревізор) складає висновок по річних звітах та балансах.
- • Ревізійна комісія (ревізор) має право ставити питання про скликання позачергових зборів учасників, в разі виявлення зловживання посадовими особами.
Відповідно до ст. 42 Закону про ТОВ, посадовими особами товариства є члени виконавчого органу, наглядової ради, а також інші особи, передбачені статутом:
- фінансовий директор,
- головний бухгалтер,
- члени ревізійної комісії,
- керівник служби внутрішнього аудиту.