Вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 засуджено за ч.2ст.121КК. Ухвалою апеляційного суду вказаний вирок залишено без змін.
У касаційній скарзі захисник посилається на неналежну оцінку місцевим судом протоколу огляду місця події, під час якого було виявлено труп потерпілої,який проведено без дозволу суду, а також висновку експерта щодо причин смерті, які, на його думку, є недопустимими доказами.
ВС залишив оскаржувані судові рішення без змін.
Посилання захисника на те, що огляд місця події був проведений з порушенням вимог процесуального закону без дозволу суду, а відтак протокол цієї слідчої дії є недопустимим доказом, не ґрунтується на законі. Огляд місця події – це слідча дія, яка має на меті безпосереднє сприйняття, дослідження обстановки на місці події, виявлення, фіксацію та вилучення різних речових доказів, з’ясування характеру події, що відбулася, встановлення особи злочинця та мотивів скоєння злочину. Огляд місця події є однією з перших та невідкладних слідчо-оперативних дій, а також джерелом отримання доказів. За змістом статей 214,223,237КПК огляд є слідчою дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведено довнесення відомостей до ЄРДР, що здійснюється негайно після огляду. Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.
Судами було встановлено, що підставою для проведення огляду місця події (житла) стало повідомлення про смерть ОСОБА_2. З метою перевірки вказаної інформації та з’ясування події, що відбулася, було здійснено огляд житлового будинку, в процесі якого виявлено труп потерпілої з ознаками насильницької смерті. Місце виявлення трупа завжди вважається місцем події незалежно від того, де настала смерть певної людини. Отже, зазначена слідча дія була невідкладною, здійснювалася з метою перевірки отриманої інформації та не потребувала попереднього дозволу суду, про що правильно зазначено в судових рішеннях.
Враховуючи те, що огляд місця події був проведений у відповідності до вимог процесуального закону, під час його проведення з дотриманням вимог цього закону було виявлено та вилучено труп ОСОБА_2, тому суд не може погодитися з доводами захисника про недопустимість такого доказу, як висновок експерта щодо виявлених у потерпілої тілесних ушкоджень та причин її смерті. Підстав для застосування до цього доказу доктрини «плодів отруйного дерева», на чому наголошує у скарзі захисник, немає.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 5 вересня 2019 року у справі No518/203/17 (провадження No51-6828км18) можна ознайомитись за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/84152931