Подані в підсистемі ЄСІТС “Електронний суд” документи мають бути підписані ЕЦП, до таких документів непотрібно додавати копії в паперовій формі: суддя ВС Сакара

З початком війни багато громадян зіткнулося з проблемою доступу до суду внаслідок окупації територій, через фінансові труднощі. Суди мають проблеми зі зворотним зв’язком з учасниками процесу тощо.

Про це зазначила суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара, повідомляє прес-служба Судової влади.

Через збройну агресію росії багато українців позбавлені можливості подати позов (заяву) до суду в паперовій формі. В жовтні минулого року запрацювала система ЄСІТС, але багато громадян не можуть скористатися її послугами. Тому постало питання про правомірність направлення документів на офіційну електронну адресу суду в PDF-форматі.

Наталія Сакара звернула увагу, що ухвалою від  22 червня 2022 року КЦС ВС передав на розгляд Великої Палати ВС справу № 204/2321/22 з метою відступу від правових позицій щодо недопустимості звернення до суду шляхом направлення документів на його офіційну електронну адресу. Також вона навела судову практику КЦС ВС про те, що такі документи повинні містити електронний цифровий підпис, а не, наприклад, відсканований підпис особи. 

Крім того, суддя розповіла про оформлення додатків до позовної заяви (заяви), які подаються до суду в електронній формі. Зокрема, подані в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» документи мають бути підписані ЕЦП, до таких документів непотрібно додавати копії в паперовій формі.

ЦПК України передбачає, що позивач повинен направити копію позову та інших документів учасникам справи в паперовій формі. Перед КЦС ВС вперше постало питання, чи можна направити такі документи через ЄСІТС, коли в усіх учасників справи є електронний кабінет у системі.

«Якщо суд бачить, що протилежна сторона дійсно отримала копії документів, вимагати їх направлення в паперовому вигляді не потрібно. Щоб не було надмірного формалізму – процесу заради процесу, а не для досягнення якоїсь мети», – сказала Наталія Сакара.

Також вона додала, що якщо особа відправляє документи в електронній формі, можна сплатити судовий збір в онлайн-сервісах банків і додати відповідну квитанцію.