Працевлаштування осіб з інвалідністю. Актуальні правила: адвокат Катерина Цвєткова

06 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» від 18 жовтня 2022 року № 2682-IX (далі – Закон).

Про це пише Катерина Цвєткова, адвокат юридичної фірми GOLAW.

Законом внесено зміни у перелік заходів, які підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю (далі – роботодавці), зобов’язані здійснювати з метою працевлаштування осіб з інвалідністю. Зокрема, у новій редакції викладено статті 18 і 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».

Відтепер роботодавці не повинні

  • реєструватися за своїм місцезнаходженням у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд);
  • подавати у Фонд Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за формою № 10-ПОІ.

Однак, враховуючи вимоги статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», роботодавці й надалі зобов’язані:

  • виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця;
  • створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством;
  • надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю (звіти № 3-ПН), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Для роботодавців залишається незмінним норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (далі – норматив):

  • у розмірі 4 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік;
  • у кількості одного робочого місця — якщо працює від 8 до 25 осіб.

Відтепер Пенсійний фонд України (далі – ПФУ) надаватиме Фонду інформацію:

  • про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу.

При цьому, якщо отримана від ПФУ інформація міститиме ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, це буде підставою для проведення перевірки роботодавця. Закон передбачає, що відповідні перевірки буде здійснювати Держпраці, у порядку, який ще підлягає визначенню Кабінетом Міністрів України. 

Серед змін у Законі також передбачено, що Фонд щороку до 10 березня в автоматизованому режимі здійснюватиме визначення роботодавців, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, та надсилатиме їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій. Розрахунок буде надсилатись у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств на вебпорталі електронних послуг ПФУ у порядку, визначеному Фондом спільно з ПФУ. Наразі ще очікується вказаний Порядок.

З огляду на вищевикладене, Закон вносить важливі зміни у порядок надання Фонду інформації щодо зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю та спрощує звітність для роботодавців. Крім того, змінюється механізм контролю за виконанням нормативу, який підлягає ще детальному визначенню Кабінетом Міністрів України.