Про зазначення в тендерній документації формальних помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їхніх тендерних пропозицій

Положеннями пункту 19 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено перелік помилок, які унеможливлюють беззаперечне відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі.

19 травня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Управління Західного офісу
Держаудитслужби в Чернігівській області на рішення Донецького окружного
адміністративного суду від 13.04.2021 та постанову Першого апеляційного
адміністративного суду від 03.08.2021 у справі No 200/11480/20-а за позовом
Служби автомобільних доріг у Донецькій області до Управління Західного
офісу Держаудитслужби у Волинській області, за участю третьої особи – ТОВ
«ХАРКІВМФСТДОБРОБУТ», про визнання протиправним та скасування висновку
відповідача про результати моніторингу закупівлі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

На підставі наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській
області від 09.11.2020 відповідачем здійснено моніторинг відносно закупівлі послуг «ДСТУ БД.11-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» Будівництво шляхопроводу автомобільної дороги загального користування державного значення, замовником яких є позивач.

За результатами аналізу питання дотримання позивачем законодавства щодо розгляду тендерних пропозицій учасника ТОВ «ХАРКІВМФСТДОБРОБУТ» органом фінансового контролю, зокрема, встановлено порушення вимог пунктів 1,2 частини першої статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме
невідповідність тендерної пропозиції ТОВ «ХАРКІВМФСТДОБРОБУТ» тендерній
документації (неповнота копії трудової книжки поданої учасником у складі тендерної пропозиції), внаслідок чого замовник повинен був відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою
апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.

Ухвалюючи рішення суди виходили з приписів пункту 19 частини другої статті 22 Закону No 922-VIII, в якому передбачено, що у поданих у складі тендерної пропозиції документах можуть бути як суттєві помилки, які унеможливлюють
оцінку тендерної пропозиції, так і несуттєві, які не впливають на зміст тендерної
пропозиції. Таким чином суд дійшов висновку, що у залежності від кваліфікації
впливу помилки замовник або вчиняє передбачені частиною шістнадцятою
статті 29 Закону No 922-VIII заходи з метою усунення виявлених невідповідностей, і тільки у разі їх неусунення відхиляє тендерну пропозицію, або визнає їх несуттєвими та в такому випадку розглядає тендерну пропозицію.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Підставами для відхилення тендерних пропозицій, передбачених зокрема пунктами 1, 2 частини першої статті 31 Закону No 922-VIII є невідповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону, а також невідповідність тендерної пропозиції учасника умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Водночас, у пункті 2 розділу 5 тендерної документації визначено, що до формальних помилок належать технічні, механічні та інші помилки, допущені учасниками в документах, які вони подали у складі тендерної пропозиції, і такі, що не нівелюють технічний потенціал та конкурентоздатність учасника.

Крім того у пункті 19 частини другої статті 22 Закону No 922-VIII, вказано, що у тендерній документації зазначаються, зокрема, опис та приклади формальних
(несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме – технічні помилки та описки.

Наведене свідчить, що законодавець передбачив перелік помилок, які унеможливлюють беззаперечного відхилення тендерних пропозицій учасників
процедури закупівлі.

За такого правового врегулювання та обставин справи Верховний Суд дійшов висновку, що встановлена відповідачем неповнота копії трудової книжки ОСОБА_1 не може слугувати безумовною підставою для відхилення тендерної
пропозиції, оскільки перебування вказаної особи у трудових відносинах з ТОВ
«ХАРКІВМФСТДОБРОБУТ» підтверджується наказом про працевлаштування на посаду електрогазозварника відповідно до наказу від 29.04.2020, який, насамперед, був доданий до тендерної пропозиції та наявний в матеріалах справи.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 19 травня 2022 року у справі No 200/11480/20-а можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/104400944.