Зареєстрований 19.12.2019 у Верховній Раді проект «Про внесення змін і доповнень до деяких законів України з метою вдосконалення цивільного законодавства» (№2635) містить не тільки положення, що передбачають удосконалення цивільного законодавства, а й норму, яка скасовує ГК. Він визнається таким, що втратив чинність.
Про це повідомила Ганна Осетинська, Голова комітету з господарського права та процесу НААУ в інтерв’ю Закон і Бізнес.
Дійсно, ГК є дещо застарілим. Він містить десятки бланкетних норм, які, по суті, нічого не регулюють, а відсилають до ЦК та інших законів. Скасування таких норм, зокрема щодо захисту економічної конкуренції, регулювання цін, цінних паперів, корпоративних прав, іноземних інвестицій, банкрутства та інших питань, які вже давно врегульовані спеціальними законами, не становить жодних проблем.
Водночас ГК, крім іншого, містить низку спеціальних норм, що передбачають термінологію, організаційно-правові форми суб’єктів господарювання та об’єднання підприємств, положення щодо спеціальної позовної давності, оперативно-господарських і штрафних санкцій тощо. Вони містяться виключно в зазначеному кодексі.
Тому скасування цих норм ГК призведе до зникнення законодавчого визначення базових для господарського права понять, правового регулювання певних організаційно-правових форм, скасування інституту оперативно-господарських санкцій, гарантій застосування адміністративно-господарських санкцій та заміни спеціальних норм ГК загальними нормами ЦК.
У зв’язку із цим переконана, що скасування ГК без прийняття (зміни) інших законів стосовно питань, які регулює кодекс, утворить законодавчі прогалини, що призведуть до проблем на практиці та збільшать несистемність і неузгодженість норм законодавства.