Смирнов v Оніщука: Національна школа суддів із бюджетом понад 100 млн грн взагалі не потрібна

Андрій Смирнов, 41, – головний ідеолог судової реформи в Офісі президента. Як він бачить судову реформу та які кроки потрібно зробити, щоб повернути довіру до судів в Україні.

Про це він розповів в інтерв’ю Forbes.

Привести судову систему до європейських стандартів в Україні намагаються з 2014 року. Запровадження реформи очищення та оновлення суддівського корпусу в 2016 році так і не дало очікуваного результату. 

У 2021 році Верховна Рада ухвалила законодавство щодо оновлення Вищої ради правосуддя (ВРП) та Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) – саме ці два органи відповідальні за добір суддів на посади та звільнення суддів. Активна фаза реформи тривала в лютому перед початком повномасштабного вторгнення РФ. 

Ще одна важлива складова судової реформи та пріоритет номер один для міжнародних партнерів – відбір суддів до Конституційного суду (КСУ). Ключова вимога – судді повинні проходити перевірку на доброчесність перед призначенням.  

Також важливе питання – санкції проти російського воєнного та політичного керівництва, де Україні також не обійтися без міжнародної підтримки.

На думку Андрія Смирнова, оптимізувати інституції, які не є ефективними в тих організаційних формах, в яких вони сьогодні існують, і витрачають великі бюджетні кошти. Наприклад, Національна школа суддів із бюджетом понад 100 млн грн взагалі не потрібна. Достатньо зробити навчальний центр у складі Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Нагадаємо, ректором Національної школи суддів України є Микола Оніщук. А щорічні витрати Національної школи суддів України складають більше 100 млн гривень.

Презентація бюджету Міністерством фінансів України

В свою чергу, ректор НШСУ не погоджується з таким баченням ситуації і вважає пропозицію ліквідувати НШСУ та створити «Тренінговий центр» для суддів у складі ВККСУ. На його думку, це позбавить Школу автономності та власного бюджету та перетворить її на підрозділ апарату Комісії. Однак, Оніщук не уточнює про власне яку автономність йдеться, коли основна мета створення Національної школи суддів України – це навчання судівського корпусу. Не уточнюється для Школі необхідний власний бюджет.

Однак, ректор зазначеної установи нарікнув Андрію Смірнову про те, що подібні заяви та пропозиції демотивують колектив Школи на тлі завдань по навчанню судів у відповідальний період.