Це правове свавілля. З ознакою диктатури, захопленням влади, зловживанням службовим становищем: Ємець

Леонід Ємець, доктор юридичних наук, заслужений юрист України надав коментар Lb.ua про конституційність Указу Президента про скасування Указу Президента про призначення Олександра Тупицького.

Таке рішення Володимира Зеленського – абсолютно неправове. Оскільки Президент не має права скасовувати акти індивідуальної дії хоч минулого президента, хоч Укази себе нинішнього. Просто законодавче поле України не передбачає такої можливості.

Те, що зараз Зеленський це робить, це просто правове свавілля. З ознакою диктатури, захопленням влади, зловживанням службовим становищем. Будь-яка з цих опцій та всі разом – це саме те, що відбувається.

Посилання на рішення РНБО про ревізію рішень Януковича, як юридичне обґрунтування такого Указу, це просто маячня. Це порушення статей Конституції, які визначають чітко повноваження Президента. Бо у нього таких повноважень скасовувати Укази немає. Це також порушення базових принципів Конституції, за якими всі особи в Україні мають дотримуватися законів. Це порушення статті Конституції, яка визначає, що органи державної влади, включаючи Президента, діють виключно в межах та спосіб, які визначені Конституцією та законами. І не мають право виходити за їх межі, що відбулося. Тобто це порушення, як засадничих основ Конституції, так і переліку повноважень Президента.

Проблема в тому, що навіть незаконний Указ Президента буде діяти до того моменту, поки він не буде визнаний таким, що суперечить українському законодавству у визначеному порядку. Тобто він має бути оскаржений, визнаний таким, що суперечить законам та Конституції. До цього моменту він буде діяти. А ми будемо мати ситуацію, коли Тупицького та Касьмініна не будуть допускати на роботу. Вони будуть оскаржувати це в українських судах, а потім в ЄСПЛ. Я прогнозую, що в європейському суді вони виграють справи. Як це буде в українських судах, сказати важко, зважаючи на ручну керованість нашими судами.

Поки ми бачимо зловживання владою та навіть диктаторські замашки та інструменти. Це може стати підставою для відповідної справи вже проти самого Зеленського.