Титанові хитрощі: як український олігарх Фірташ маніпулює судовою системою, намагаючись уникнути боргів та відповідальності

У той час, як наша держава стійко виборює свою незалежність і весь світ захоплюється українською силою та мужністю, надаючи мільйони на допомогу Україні, олігархи підривають довіру іноземних інвесторів до правового порядку в Україні. Щоб уникнути гучних заяв, одразу звернемося до конкретної ситуації, яка наочно відображає всю гіркоту того, що відбувається.

Передісторія

Протягом 2008-2011 років німецька глобальна фінансова компанія та авторитетний банк Федеративної Республіки Німеччина – Коммерцбанк Акцієнгезельшафт (найменування німецькою – Commerzbank Aktiengesellschaft) надав кредити українській компанії – Приватному акціонерному товариству “Юкрейніан Кемікал Продактс” під будівництво заводу на загальну суму більше 31 мільйона євро. На той час компанія мала назву Закрите акціонерне товариство “Кримський титан” та входила до титанового бізнесу Group DF українського олігарха Дмитра Фірташа.

До 2015 року поведінка боржника не викликала жодних запитань: підприємство вчасно здійснювало всі необхідні виплати для погашення заборгованості перед іноземним банком. Однак у подальшому товариство взагалі припинило виконувати свої зобов’язання, посилаючись на втрату контролю над своїми активами на анексованій території Автономної Республіки Крим та власною неплатоспроможністю.

Така поведінка не залишила іноземному інвестору іншого вибору, як звернутися до суду та ініціювати відкриття провадження у справі про банкрутство української компанії, адже боржник багаторазово заявляв про свою неплатоспроможність.

До яких дій наразі вдаються люди Фірташа?

З Єдиного реєстру судових рішень можна побачити цікаву активність боржника, який активізувався одразу, як тільки дізнався про звернення банку до суду. Однак наразі є всі ознаки того, що дії компанії спрямовані не на врегулювання ситуації з кредитором та виплату заборгованості, а на маніпуляції та намагання будь-яким чином уникнути виконання своїх зобов’язань.

Ймовірно, боржник не знайшов кращого виходу, ніж подавати вірогідніше за все безпідставні позови до одного й того ж суду із надією потрапити на потрібного суддю.

Так, боржник звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з позовом до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Тригуб Євгенії Олегівни в межах справи № 761/7442/23. До суду було також подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони банку вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання чи використання афідевіту.

Справа перебувала у провадженні судді Юзькової Ольги Леонідівни.

Однак, можна припустити, що переконати суддю у законності своїх вимог, зазначених у позові та заяві про забезпечення, Приватному акціонерному товариству “Юкрейніан Кемікал Продактс” у цій справі так і не вдалося.

Це змусило українське підприємство подати заяви про залишення позову та вжиття заходів забезпечення без розгляду та знову звернутися до цього ж суду з тими самими вимогами.

Цікаво, що згідно даних з сайту “Судова влада України” 31 березня 2023 року повторно подані документи ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс” в межах вже іншої справи № 761/11097/23 знову були розподілені на суддю Юзькову Ольгу Леонідівну. В рамках цієї справи немає жодної опублікованої ухвали суду.

Однак, враховуючи свій попередній досвід з цією суддею в рамках справи № 761/7442/23, ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс” не зупинилося та 10 квітня 2023 року втретє звернулося до Шевченківського районного суду.

Нарешті, авторозподілом було призначено іншу суддю – Пономаренко Наталію Василівну.

Таким чином, що ми маємо в підсумку?

З відкритих джерел вбачається, що український боржник вже втретє подає позови з одним і тим же предметом до одного й того ж суду. Тому є всі ознаки того, що наразі дії ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс”, яке пов`язують із українським олігархом Фірташем, спрямовані на перешкоджання банку ініціювати процедуру банкрутства та ухилення від виконання своїх зобов’язань за кредитними договорами.

Процесуальне законодавство чітко передбачає: подання декількох позовів до одного й того самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями, є зловживанням процесуальними правами.

Сподіваємося, що такі ознаки маніпуляції розподілом судових справ не підірвуть довіру до української судової системи та правосуддя, а наші судді залишаться непохитними та справедливими служителями Феміди та в рамках процесуального законодавства належно відреагують на дії українського боржника.

В будь-якому випадку, подібна поведінка українських компаній може спаплюжити цінності, які зараз виборює наша держава, та негативно вплинути на репутацію України на міжнародній арені. Очевидно, що всі сторони процесу, включаючи судову систему та суддів, мають працювати разом для забезпечення справедливості та стабільності економічного середовища в країні.

У світлі викладеного варто зазначити, що ситуація навколо українського підприємства ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс” і його заборгованості перед банком підкреслює важливість прозорості та законності у діях як бізнесу, так і судової системи. Наведений випадок слугує нагадуванням про те, що взаємодія всіх сторін має ґрунтуватися на повазі до закону та вірі в справедливість правосуддя.

Дії українського боржника, які можуть бути оцінені як маніпуляції та спроби уникнення своїх зобов’язань, мають стати предметом ретельного дослідження та відповідних заходів з боку відповідних органів. Забезпечення законності та відповідальності у діях бізнесу, судової системи та владних структур є ключовим фактором для підтримки стабільності та довіри до України на міжнародному рівні.

Завершуючи, хотілося б побажати, щоб українська судова система продовжувала розвиватися та вдосконалюватися, враховуючи високі стандарти правосуддя та процесуального законодавства, щоб кожен громадянин та підприємство могли розраховувати на справедливе та непередбачуване розгляд своєї справи в суді. Тільки таким чином можна забезпечити стабільність, прогрес та процвітання української держави.

Журналісти нашого видання уважно слідкуватимуть за цією ситуацією та маніпуляціями, що відбуваються навколо ПрАТ “Юкрейніан Кемікал Продактс”. Ми зобов’язані інформувати відповідні органи, які мають уважно розглянути цю ситуацію та вжити належних заходів. Редакція також зробить запити до голови суду з вимогою провести службове розслідування даного випадку.

Варто зазначити, що наразі, коли звільнення Криму вже не за горами, стає зрозумілим, що такий актив як Кримський Титан буде ласим куском для інвесторів, які захотять виробляти титан. Цей метал є необхідним для української оборонної промисловості, а отже, його відновлення та розвиток матимуть значуще стратегічне значення для країни.

Наше видання пропагує принципи прозорості, законності та справедливості як у бізнесі, так і в державних структурах. Ми зобов’язані допомагати у встановленні правди та забезпеченні відкритого діалогу щодо важливих справ, що торкаються нашої держави. Завдяки цьому ми сподіваємося підтримати розвиток стабільної, сильної та процвітаючої України.