Установивши порушення процедури чи підстав проведення податкової перевірки, наслідком чого є визнання протиправними її результатів, суд може не переходити до аналізу інших обставин

26 вересня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Товариства з обмеженою
відповідальністю «Корпорація КРТ» (попередня назва «Азовметал») на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2021 року у справі No 1340/3590/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація КРТ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби прийняв
податкове повідомлення-рішення, яким збільшив суму грошового зобов’язання за платежем податку на додану вартість, зокрема за податковими зобов’язаннями та штрафними (фінансовими) санкціями. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржене податкове повідомлення-рішення контролюючого органу прийняте за результатами перевірки, наказ на проведення якої є незаконним, а тому таке податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Суди попередніх інстанцій встановили, що на розгляді Львівського окружного
адміністративного суду перебувала справа No 813/1757/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Корпорація КРТ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки. Рішенням суду від 23 липня 2018 року позов було задоволено повністю, внаслідок чого, визнано протиправним і скасовано оскаржуваний наказ.Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07 грудня 2018 року це рішення було змінено в частині мотивів задоволення позову, а в іншій частині – залишено без змін.

У справі No 1340/3590/18 Львівський окружний адміністративний суд рішення від 18 квітня 2019 року задовольнив позов. Суд першої інстанції дійшов висновку, що акт перевірки був винесений на підставі наказу, скасованого рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року, що набрало законної сили. Тому податкове повідомлення-рішення, прийняте на підставі незаконної перевірки, не може вважатись правомірним і підлягає скасуванню.

Восьмий апеляційний адміністративний суд оскаржуваною постановою скасував рішення суду першої інстанції та прийняв нове, яким відмовив у задоволенні позову. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що саме на етапі допуску до перевірки суб’єкт господарської діяльності може поставити питання про необґрунтованість призначення та проведення перевірки, реалізувавши своє
право на захист від безпідставного здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом у випадку призначення та проведення відповідної виїзної або фактичної перевірки.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасувавши оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції та залишивши чинним рішення суду першої
інстанції.

ОЦІНКА СУДУ

Установивши порушення процедури чи підстав проведення податкової перевірки, наслідком чого є визнання протиправними її результатів, суд може не переходити до аналізу інших обставин, що слугували підставою ухвалення суб’єктом владних повноважень індивідуальних актів.

Якщо судовим рішенням, що набрало законної сили, скасовано наказ про проведення перевірки (встановлено факт протиправності такого), за результатами реалізації якого прийнято спірне у справі податкове повідомлення-рішення, то у такому разі відсутня необхідність досліджувати інші обставини.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 26 вересня 2022 року у справі No 1340/3590/18 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106440154