Відповідальність за керування автомобілем у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння – ст. 130 КУпАП: адвокат Коковін

Керування автомобілем у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння є адміністративним правопорушенням, за яке передбачено відповідальність ст. 130 КУпАП України, якщо вперше – у розмірі 17 000 грн, а також позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.

Відмова від проходження огляду на стан сп’яніння або вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції також має наслідком відповідальність ст. 130 КУпАП.

Для перевірки особи на стан алкогольного сп’яніння, поліцейський може зупинити транспортний засіб виключно з підстав, передбачених ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію».

Про причину зупинки поліцейський зобов’язаний поінформувати водія з детальним описом підстав зупинки. Огляд на стан сп’яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки авто у присутності двох свідків.

Спеціальні технічні засоби, повинні мати сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

У разі незгоди із результатом або відмовою пройти огляд на місці – огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на його проведення. У випадку підозри перебування особи під дією наркотичних речовин чи медичних препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції – огляд проводиться лікарем.

Протягом двох годин з моменту виявлення підстав для огляду поліцейський зобов’язаний доставити водія для огляду до найближчого закладу охорони здоров’я для проведення такого огляду – лікарем.

За наслідками медичного огляду – особі, в присутності поліцейського, який її доставив, повідомляється результат, про що робиться запис у висновку.Огляд у випадку ДТП з постраждалими – обов’язковий.

Поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 130 КУпАП, до якого додаються письмові пояснення свідків, акт огляду, інші документи, які містять інформацію про правопорушення.Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

У випадку незгоди із змістом протоколу обов’язково зазначте про це, або викладайте свою позицію на окремому аркуші, який додайте до протоколу та обов’язково зазначте, що пояснення додаються на окремому аркуші. Це буде в нагоді у випадку оскарження протоколу.

Справа про адміністративне правопорушення розглядається судом за місцем вчинення. За результатами розгляду справи суд виносить постанову. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через суд, який виніс постанову протягом 10-ти днів з дня її винесення. Суд може винести постанову про накладення стягнення або закрити провадження у справі, що тягне за собою повернення стягнених грошових сум, вилучених і конфіскованих предметів, а також скасування інших обмежень, зв’язаних з цією постановою.

Законодавче регулювання таких правовідносин базується на:

  • 1. Спільний наказ МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735;
  • 2. Постанова Кабінету міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103;
  • 3. Наказ МВС України від 07.11.2015 №1395;
  • 4. Кодекс України про адміністративні правопорушення.