Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему “Застосування навиків медіації у сімейних спорах”, Гаро Ганна, адвокат, сімейний медіатор, кандидат юридичних наук, Голова Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру сімейного права ВША НААУ та Ратушна Оксана, юрист, практикуючий сiмейний медіатор, ознайомили з перевагами сімейної медіації в практиці сімейного адвоката, розповіли про альтернативні види вирішення сімейних спорів.
Відповідно психологічних досліджень розлучення по силі болю і емоційних переживань стоїть на другому місці після втрати близької людини (смерті). Особливо ці переживання сильні, коли люди в шлюбі перебували довгий час.
Потрібно зазначити, що завдання медіатора під час вирішення сімейних конфліктів бути нейтральним і незалежним посередником, і він не ставить за мету збереження стосунків. Медіатор – це саме той посередник, який допомагає сторонам, які конфліктують, налагодити між собою комунікацію для того, щоб чітко домовитись по спірних моментах, що стосується дітей чи майнових відносин.
Сімейні спори є складним і тривалим процесом через;
- неможливість та небажання сторін досягти згоди щодо основних питань – розірвання шлюбу, подальшого виховання та місця проживання спільних дітей, розміру та порядку сплати аліментів, способів поділу майна через банальне погіршення стосунків подружжя, а відтак, небажання йти на будь-які поступки одне одному;
- недосконалість окремих норм сімейного законодавства, щодо формування різної судової практики застосування норм сімейного права при розгляді аналогічних справ та багаторічні судові процеси;
- відсутність остаточно сформованої судової практики з найбільш складних питань, що виникають при поділі майна подружжя в судовому порядку.
Однією з особливостей сімейної медіації є те, що сторонами спору конфлікту є родичі. Часто говориться, що це подружжя або колишнє подружжя. Однак можливо, що ці родичі юридично не мають споріднення, родинного зв’язку. Це можуть бути громадянські шлюби.
Наступною особливістю сімейної медіації є порушення відносин всередині сімейної системи між:
- подружжям,
- подружжям та їхніми дітьми,
- подружжям і їх батьками,
- подружжям й родичами одного з подружжя,
- родичами подружжя,
- різними поколіннями родичів.
Дуже велике значення у вирішенні сімейних конфліктів має:
- тісний емоційний зв’язок сторін
- небажання присвячувати інших осіб в особливості наявного конфлікту
- глибоко особисті (інтимні) переживання учасників
- висока емоційність конфлікту
- значний вплив наслідків конфлікту на особисте життя учасників та майбутніх поколінь.
Методами альтернативного вирішення спорів, які близько стоять біля сімейної медіації є конфлікт- коучинг та конфлікт- консалтинг.
Різниця між коучингом і консалтингом полягає, у першу чергу, в самому підході до вирішення проблеми клієнта.
Конфлікт-консалтинг, тобто консультування щодо конфлікту, і цей метод використовує:
- ● досвід, знання і експертиза консультанта та клієнта,
- ● пошук пропозицій рішення самого клієнта
- ● допомагає виявити чітке уявлення бажаного кінцевого результату, тобто стратегічне бачення, в результаті чого вибір конкретного консультанта і конкретного рішення перейде в розряд тактичного завдання
У разі конфлікт- коучингу використовуються:
- ● досвід, знання і експертиза консультанта,
- ● пропозиція готового рішення
Різниця між техніками і навичками медіатора і конфлікт-коучинга полягає в наступному:
Сімейний медіатор:
- 1. Активне емпатичне слухання* – вловити емоційне забарвлення ідей і їх значення для іншої людини, проникнути в систему його внутрішніх цінностей і зрозуміти, що означає висловлене повідомлення і які почуття при цьому відчуває співрозмовник.
- 2. Перефраз та переформулювання – впевнитися, що вірно почув, дати відчуття клієнту, що його почули, знизити емоційний тон розмови.
- 3. Робота з емоціями – називати вголос, висловлювати припущення щодо тих емоцій, які клієнт не в змозі назвати сам, називати їх на тон нижче, ніж вони є, деєскалація конфлікту.
- 4. Робота з інтересами та потребами клієнта через питання «Що для вас важливо? Чому це для вас важливо? Що це для вас означає?» (пошук ядерної проблеми)
- 5. Резюмування як спосіб підкреслити просування далі по процесу медіації або перехід до іншої теми обговорення.
- 6. Використання техніки моделювання майбутнього через питання «А що буде якщо…?»
- 7. Нейтральність – «я не є вашим представником, чи представником іншої сторони, я зацікавлений в успіху кожного з вас».
- 8. Робота зосереджена на наступному часі, з наявним ресурсам, обмеженнями, зв’язками і як розширити застосування цих ресурсів.
Конфлікт-коучинг:
- 1. Активне слухання* – усвідомити якомога точніше повідомлення клієнта, значення його ідей, або зрозуміти пережиті почуття.
- 2. Роздуми і уточнення – два способи переконатися в тому, що ви і говорить правильно і однаково розумієте сенс сказаного.
- 3. Робота з емоціями – необхідна лише для того, щоб перейти до раціонального обговорення чи до пошуку варіантів рішень.
- 4. Робота з напрацювання варіантів рішень через запитання «а ще? а що ще? А що ще може бути?»
- 5. Резюмування як коротке підсумовування думок клієнта, чи їх направлення в певну сторону.
- 6.Використання техніки Погляд “з майбутнього” допомагає клієнту зрозуміти справжню значимість ситуації.
- 7. Зацікавленість – «я тут для вас, мій час та моя компетентність задля того, щоб ви знайшли вирішення своєї проблеми, я зацікавлений в вашому успіху».
- 8. Робота зосереджена на майбутньому часі, з ресурсом, обмеженнями, зв’язками і як розширити саме ресурси, оптимізувати чи знайти інші.
Наступними альтернативними видами вирішення спорів є:
- Експертна (оціночна) медіація – це оцінка спору на предмет пошуку найкращих альтернатив щодо його врегулювання.
- Collaborative divorce – це процес, в якому подружжя за результатами консультацій та проведення переговорів із залученням спеціально навчених collaborative lawyers укладають договір (договори) про врегулювання усіх питань, що виникають у зв’язку з розлученням (щодо майна, дітей, утримання). Особливість: такі адвокати не представлятимуть сторону в суді в майбутньому, а тільки для укладення договорів з результатами перемовин.
Спільним між Collaborative divorce і сімейною медіацією є методи альтернативного вирішення спору, а також пропозиція переваг сторонам процесу розлучення досягнути домовленостей через приватні, конфіденційні переговори, скорочення витрат та налагодження стосунків.
Відмінності:
- нейтральність не є головною в переговорах по методу сollaborative law process, якщо сторони не домовились про інше, в той же час як медіаційні зустрічі ведуться нейтральною третьою стороною.
- на відміну сollaborative law process, в медіації сторони не можуть брати участь без адвоката-радника
- на відміну сollaborative law process медіатори, застосовуючи принцип нейтральності, не можуть надавати юридичні поради сторонам.