Адвокатура підтримує ідею підвищення якості юридичної освіти та виступає за застосування рівних підходів до вивчення права усіма представниками юридичних професій

До 31 червня 2024 року у Верховній Раді напрацюють Концепцію правового регулювання вищої юридичної освіти, яка встановить рамки подальшої нормотворчої діяльності у цій сфері.

Відповідне рішення було ухвалено за підсумками першого засідання робочої групи з питань реформування юридичної освіти при Комітеті ВР з питань правової політики. Засідання групи проходило 19 березня в Інституті правотворчості та науково-правових експертиз НАН України. Участь у заході взяв заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, 8 листопада 2023 року Європейська комісія оприлюднила Звіт щодо України за 2023 рік, у якому, розглядаючи проблеми судочинства та прав людини, також окреслила рекомендації щодо юридичної освіти:

«Високоякісна та вільна від корупції юридична освіта та підготовка фахівців у сфері правосуддя та правоохоронних органів є ключовими для зміцнення верховенства права та виконання зобов’язань щодо членства в ЄС. За останні роки в Україні здійснено низку заходів щодо вдосконалення юридичної освіти. Було прийнято та вдосконалено стандарти юридичної освіти, запроваджено стандартизовані іспити для вступу до юридичних вишів та магістратури, розроблено інституційну систему забезпечення якості. Однак прогрес був нерівномірним, і все ще потрібні подальші зусилля щодо реформ, зокрема для створення чіткого інституційного розмежування юридичної освіти та підготовки правоохоронних органів, посилення стандартів прийому та ліцензування юридичних шкіл, забезпечення прозорого та справедливого (заснованого на заслугах) розподілу державних коштів для підготовки майбутніх юристів, модернізації навчальних програм з акцентом на етику, практичну підготовку, право ЄС та міжнародні обміни, впровадження єдиного державного кваліфікаційного іспиту та боротьбу з корупцією та плагіатом».

Вже 14 грудня 2023 року Комітет ВР з питань правової політики утворив робочу групу з питань реформування юридичної освіти та затвердив її склад. До групи увійшли народні депутати, судді, представники Офісу Президента, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Міністерства освіти, Національної асоціації адвокатів України, органів прокуратури, Національної академії правових наук, закладів вищої освіти та міжнародних організацій.

Під час засідання робочої групи 19 березня експерт з освітньої політики та прав людини Офісу РЄ в Україні, доктор філософії Олександр Пижов представив напрацювання попередніх робочих груп і презентував основні аспекти унормування вищої юридичної освіти та стажу професійної діяльності в сфері права в контексті євроінтеграції, а саме:

  • кваліфікаційні вимоги;
  • стандарти освіти та практична підготовка;
  • Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ);
  • ліцензування освітньої діяльності;
  • акредитація освітніх програм;
  • розмежування юридичної освіти та підготовки правоохоронців.

За підсумками обговорення було ухвалено рішення підготувати до 31 червня Концепцію правового регулювання вищої юридичної освіти. Відповідальними за її розробку визначено співголів робочої групи – народних депутатів України Юлію Гришину та Миколу Стефанчука.

Національна асоціація адвокатів України підтримує ідею підвищення якості юридичної освіти та виступає за застосування рівних підходів до вивчення права усіма представниками юридичних професій.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.