Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернулася до міністра оборони України Рустема Умєрова у зв’язку із публікацією «Заробіток на горі родин загиблих героїв», що була розміщена на офіційних ресурсах Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У НААУ відзначили, що подібні публікації мають ознаки порушення основних гарантій незалежності адвокатури та позбавлення громадян конституційного права на правовий захист, дискредитацію професії та статусу адвоката. Також вони несуть негативні наслідки не тільки для адвокатури, а для держави в цілому, оскільки викликають сумніви у дотриманні Україною принципів верховенства права та направленості політики на захист прав людини.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Нагадаємо, Служба звʼязків з громадськістю ТЦК повідомила про випадки, коли недоброчесні адвокати, користуючись емоційним станом родин загиблих воїнів, пропонують свої послуги ніби в допомозі з контролю над оформленням одноразової грошової допомоги та призначення пенсій, а також що подібні дії адвокатів несуть корисливий характер. У ТЦК також наголосили, що всю інформацію можна самостійно і безкоштовно отримати у них.
Утім, самі ж громадяни в коментарях під дописом поставили у провину небажання чи ухилення від надання самими ТЦК правничої та соціальної допомоги постраждалим особам та їх родинам:
«Мій побратим… загинув ще у листопаді 23 року, так його дружина ледве одержала документи про смерть і до цього часу навіть статусу дружини загиблого не має, а про виплати наразі і не йдеться бо то ще той гіморой, а ви тут розказуєте що все можна оформити і все робиться так як закон пише, може досить локшину вішати, бо чесно можу розказати більше але…».
«А ви знаєте, скільки часу ваші підлеглі це оформлюють? Ви боїтесь адвокатів, оскільки саме вони здатні поставити вас на місце і притягнути до відповідальності. Тому свої жалюгідні комплекси не треба викладати як офіційну позицію ТЦК».
Але можливо саме непрофесійність працівників ТЦК, складнощі в отриманні необхідних документів та штучна бюрократизація процедури змушують людей звертатися за правничою допомогою до адвокатів? Між іншим, у Вищій школі адвокатури організовують спеціальні вебінари для адвокатів, які роз’яснюють законодавство з цих питань та покликані усунути існуючі проблеми. І надання правничої допомоги адвокатами безумовно усуває ті корупційні ризики, що можуть виникати під час оформлення документів у ТЦК.
У НААУ переконані, що застосовані в публікації висловлювання «недоброчесні адвокати», «дії адвокатів часто несуть корисливий характер» є неприпустимим грубим порушенням честі, гідності та ділової репутації представників адвокатської спільноти та спрямоване на підрив професійної репутації, авторитету та престижу кожного адвоката України.
Конституція декларує, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Згідно зі ст. 59 Основного Закону кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Тож, зафіксувавши це, держава надала адвокатурі право захищати громадян від порушення їхніх конституційних прав, свобод та інтересів.
НААУ закликала міністра оборони вжити передбачених законодавством заходів для запобігання будь-якому втручанню з боку працівників ТЦК, яке може перешкоджати громадянам отримувати професійну правничу допомогу, гарантовану Конституцією України.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.