Як правильно подати електронний доказ? – член комітету НААУ з питань адвокатської практики Тетяна Богданевич

Як і всі інші галузі, судочинство сьогодні зазнає відчутних змін у напрямі цифровізації процесів. Зокрема, стало можливим використання електронних доказів. Як правильно подати електронні докази, щоб їх прийняв суд?

Про це говорили під час вебінару «Електронні докази в цивільному процесі. Судова практика». Його організувала та провела експерт Комітету НААУ з питань адвокатської практики Тетяна Богданевич.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 ЦПК електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, які мають значення для справи, зокрема електронні документи (у тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), вебсайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам’яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (у тому числі в мережі Інтернет).

Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону «Про електронний цифровий підпис».

Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому Законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом. Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу. Якщо подано копію (паперову копія) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

«Оцінка електронних доказів виступає одним із найбільш складних завдань сучасної практики цивільного судочинства, – звернула увагу Т.Богданевич. – На даний момент сформувалися певні усталені підходи щодо оцінювання всіх засобів доказування, окрім електронних доказів. Тому навіть перевірка таких елементарних критеріїв, як оцінка належності електронних доказів, може виявитися проблематичною». Вона навела приклад, коли в одній цивільній справі відповідач не зміг встановити належними доказами повернення боргу шляхом надання позивачу логіна та пароля до акаунту з криптовалютою.

Спікер також розповіла про скріншот як електронний доказ та особливості його використання в цивільному процесі.

«Зважаючи на те, що процеси цифрової трансформації та сучасних інформаційно-комунікаційних технологій розвиваються швидкими темпами, це потребує напрацювання якісної нормативно-правової бази. Тому такий вид електронного доказу, як скріншот, потребує детального дослідження та закріплення на рівні галузевого процесуального законодавства», – зазначила Т. Богданевич.

Переглянути її презентацію можна за посиланням.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.