Які передбачені штрафи для “ухилянтів” під час воєнного стану? – адвокат Сергій Дубок

Згідно з новим законом, якщо військовозобов’язані не стоять на обліку або вчасно не оновлюють дані, таким особам у воєнний час загрожує штраф 17 000 гривень. Якщо порушення буде вчинено повторно протягом року, то передбачено штраф 25 500 гривень. Якщо після закінчення 60-денного терміну на оновлення облікових даних представники ТЦК виявлять, що громадянин не оновив свої дані, такій особі можуть вручити повістку для оновлення даних.

Про це зазначає адвокат Сергій Дубок, повідомляє Суспільне.

Якщо військовозобов’язаний не прибуває до ТЦК після отримання повістки для оновлення даних — це кваліфікується як порушення правил військового обліку і складається адмінпротокол про адміністративне порушення.

Відповідно до Законів України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, “Про військовий обов’язок і військову службу” громадяни, які ухиляються від призову за мобілізацією, від військового обліку, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством. Відповідальність залежить від скоєного правопорушення.

Якщо військовозобов’язаний ухиляється від отримання повістки для звіряння військово-облікових даних, то йому загрожує штраф – від 17 000 до 25 500 грн.

Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій в особливий період (зокрема воєнний стан) розмір такого штрафу становить від 34 000 до 59 500 грн.

Штраф може бути накладений за ухилення від мобілізації протягом трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення.

Якщо військовозобов’язаний не має права на відстрочку, пройшов військово-лікарську комісію, був визнаний придатним до служби та отримав “бойову повістку”, але так і не з’явився до ТЦК без поважної причини, його чекає кримінальна відповідальність і це загрожує позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Штрафи тепер можуть виписувати заочно, без необхідності складати протокол в ТЦК у присутності військовозобов’язаного, якщо особу повідомили про необхідність явки належним чином і вона проігнорувала виклик без поважної причини. За неявку до ТЦК за повісткою представники ТЦК звертатимуться до поліції з вимогою доставити військовозобов’язаного.

Якщо поліція не може розшукати особу, їй надішлють повідомлення з ТЦК рекомендованим листом. Якщо пошта не може такий вручити лист під розписку або особа відмовляється, вимога повертається до ТЦК із відповідною позначкою.

Після цього протягом 10 днів представники ТЦК можуть звернутися до суду з проханням тимчасово призупинити дію водійських прав.

“Від себе рекомендую уважно читати всі вимоги нормативно правових актів, слідкувати за змінами в законодавстві та при необхідності звертатись за допомогою до військових адвокатів, юристів, інших компетентних осіб, оскільки на практиці виникає чимало нюансів та спірних моментів у тлумаченні окремих приписів законодавства”, — додав Сергій Дубок.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.