Ключові правила для міжнародної діяльності адвоката від представниці НААУ у Чеській Республіці Олени Максименко

Зважаючи на постійне розширення географії українського бізнесу, а також інвестиційний потенціал нашого ринку для іноземних партнерів під час повоєнного відновлення країни, особливого значення набувають питання правового супроводження міжнародної діяльності.

Інтеграція в рамках Європейського Співтовариства і Європейського Економічного Простору, а також розширення міжнародної діяльності правників свого часу спричинили розробку загальних правил діяльності адвокатів, які займаються міжнародною практикою в ЄЕП. І 28 жовтня 1988 року на пленарній сесії Ради адвокатів та юридичних товариств Європи (CCBE) був ухвалений Кодекс поведінки європейських адвокатів.

Матеріал підготувала адвокат, представник НААУ у Чеській Республіці Олена Максименко, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Згідно із Кодексом, міжнародна діяльність адвоката включає в себе:

  1. професійні контакти адвокатів країн-членів за винятком контактів, здійснюваних адвокатами однієї країни;
  2. професійну діяльність адвоката однієї з держав-членів, здійснювану ним в іншій державі-члені, незалежно від його фізичного перебування в цій державі.

Загальними вимогами щодо здійснення адвокатом професійної діяльності є:

  • абсолютна незалежність і відсутність будь-якого впливу на адвоката як у судових провадженнях, так і в позасудових справах;
  • неупередженість у суді;
  • дотримання стандартів заради інтересів клієнта, які превалюють перед власними інтересами адвоката;
  • дотримання професійних честі, гідності та порядності;
  • конфіденційність збереження усіх відомостей, які стали відомі в процесі здійснення адвокатської діяльності.

При цьому, здійснюючи міжнародну діяльність, адвокат з іншої держави-члена може бути зобов’язаний дотримуватися професійних правил держави-члена перебування у разі участі у судових слуханнях у справі, зобов’язаний дотримуватися правил поведінки, прийнятих у цьому суді, зберігаючи належну повагу і ввічливість до суду, захищати інтереси клієнта чесно і безстрашно.

У процесі співробітництва адвокати держав-членів зобов’язані брати до уваги можливі відмінності між законодавчими системами та професійними організаціями, компетенціями й обов’язками адвокатів у відповідних державах-членах.

Кодексом також окреслено порядок дій при вирішенні спорів між адвокатами різних держав-учасниць. Зокрема, адвокат не повинен вчиняти будь-яких юридичних дій, спрямованих проти колеги з іншої держави-члена, без попереднього повідомлення асоціації адвокатів або правового товариства, членами яких вони обидва є.

Довідково

CCBE була заснована в 1960 році як міжнародна асоціація, яка просуває погляди європейських адвокатів із захисту правових принципів, на яких базується демократія та верховенство права.

Сьогодні ця організація представляє понад мільйон європейських юристів перед європейськими та іншими міжнародними установами. Найважливішими місіями CCBE є регулювання професії, захист верховенства права, прав людини та демократичних цінностей. Також до сфери особливої уваги включені питання доступу до правосуддя, оцифрування процесів правосуддя.

Членами ССВЕ є адвокатури та правничі товариства з 46 країн Європейського Союзу, Європейського економічного простору та Європи. Організація складається з 32 країн-членів та 14 країн-асоційованих членів і країн-спостерігачів.

У листопаді 2022 року під час пленарної сесії ССВЕ Національна асоціація адвокатів України отримала статус асоційованого члена та була нагороджена відзнакою з прав людини за видатну та невтомну відданість на користь прав людини та верховенства права в Україні.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.