Про квоту з працевлаштування осіб з інвалідністю розповіла адвокат, член Центру правничої лінгвістики та Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Ірина Шапошнікова під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури.
Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками, квоту з працевлаштування осіб з інвалідністю, а саме:
- 1. На кого поширюються вимоги щодо працевлаштування осіб з інвалідністю?
- 2. Як розраховуються адміністративно-господарські санкції та пеня?
- 3. Який алгоритм притягнення роботодавців до відповідальності?
- 4. Чи можливо оскаржити розрахунок адміністративно-господарських санкцій?
У рамках характеристики квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю акцентовано на наступному:
1. На кого поширюються вимоги щодо працевлаштування осіб з інвалідністю?
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»
частина 1 статті 19:
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця.
частина 2 статті 1:
Центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації (незалежно від форми власності і господарювання, виду діяльності і галузевої належності), їх філії, відділення, представництва, що ведуть окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності, банки та інші фінансові установи, а також представництва іноземних юридичних осіб (у тому числі міжнародних організацій), які використовують працю найманих працівників – громадян України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (далі – підприємства, установи та організації), фізичні особи, які використовують найману працю, залучають представників громадських об’єднань осіб з інвалідністю до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.
2. Як розраховуються адміністративно-господарські санкції та пеня?
Квота: розрахунок, штраф та пеня
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Розрахунок квоти:
- Від 8 до 25 працівників – 1 робоче місце для особи з інвалідністю
- Від 25 працівників – 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік
Штраф для підприємств до 15 працівників:
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративногосподарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Штраф для підприємств від 15 працівників:
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративногосподарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Пеня – це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно – господарської санкції, за кожний календарний день прострочення виконання зобов’язання.
Порядок нарахування пені та її сплати, затверджений наказом наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 22.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.
Нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).
Пеня на пеню не нараховується.
Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу. У поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.
3. Який алгоритм притягнення роботодавців до відповідальності?
Алгоритм накладення штрафу:
- Підприємство подає податкову звітність
- Пенсійний фонд надає ФСЗ інформацію:
- про працевлаштованих осіб з інвалідністю
- про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
- ФСЗ до 10 березня кожного року визначає підприємства, які не дотримались квоти
- ФСЗ направляє розрахунок АГС до Пенсійного фонду
- Пенсійний фонд направляє розрахунок АСГ до електронного кабінету підприємства на порталі Пенсійного фонду
- АСГ повинні бути сплачені до 15 квітня року, наступного за роком, в якому була порушена квота
4. Чи можливо оскаржити розрахунок адміністративно-господарських санкцій?
- Постанова Верховного Суду від 17 квітня 2024 року у справі №300/5834/23:
33. З системного аналізу правових норм убачається, що такі суми адміністративно-господарських санкцій не можуть бути примусово стягнуті на підставі розрахунку відповідача та сплачуються підприємством у добровільному порядку або шляхом звернення Фонду інвалідів до суду з відповідним позовом про стягнення зазначених санкцій.
34. Оцінка поданого розрахунку може бути надана під час розгляду справи за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про стягнення з підприємства сум адміністративно-господарських санкцій у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік.
35. Надісланий у травні 2023 року позивачу розрахунок, створений відповідачем на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, не є індивідуальним актом у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, який може бути оскаржений до адміністративного суду, а законність такого розрахунку чи дій відповідача щодо його створення/надіслання, а також обчислення у ньому сум адміністративно-господарських санкцій не може бути предметом самостійного розгляду в порядку адміністративного судочинства.
- Постанова Верховного Суду від 2 серпня 2023 року у справі №5021/2509/2011 (920/350/22):
Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно вжило необхідних заходів по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з причин незалежних від нього: відсутність осіб з інвалідністю, їх відмова від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню цих осіб.
- дотримання відповідачем вимог закону щодо забезпечення необхідної кількості робочих місць, передбачених для працевлаштування осіб з інвалідністю, та повідомлення відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про створені робочі місця шляхом подання звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік за формою N 10-ПОІ;
- подання відповідачем у 2021 році до центру зайнятості щомісяця інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою N 3-ПН з відміткою “вакансії для осіб з інвалідністю” у зв’язку з наявністю відповідних вакансій;
- звернення відповідача до медико-соціальних експертних комісій, а також до обласного громадського об’єднання з проханням про надання допомоги в направленні на працевлаштування осіб з інвалідністю згідно з переліком створених та атестованих робочих місць;
- відмови осіб із числа безробітних з інвалідністю, направлених міським центром зайнятості, працевлаштовуватися, про що ними власноручно зроблено відповідні записи у направленнях на працевлаштування;
- відсутності доказів про відмову відповідача у працевлаштуванні осіб, яких за інформацією міського центру зайнятості направлено на вільне робоче місце;
- відсутності доказів несвоєчасного надавання державній службі зайнятості інформації щодо наявності вакансій, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, або несвоєчасного звітування Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування цих осіб у порядку, встановленому КМУ.
- Постанова Верховного Суду від 6 березня 2024 року у справі №120/7955/21-а:
Зі змісту частини другої статті 218 ГК України вбачається, що вказана норма встановлює підстави для звільнення від відповідальності, як за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання (за що встановлено відповідальність у вигляді відшкодування збитків, штрафні санкції, або оперативно-господарські санкції), так і за порушення правил здійснення господарської діяльності (за що встановлено відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій).
Отже, суб`єкт звільняється від відповідальності, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності (тобто від адміністративно-господарських санкцій), якщо доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення правопорушення.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.