Одна справа вивчати Женевські конвенції, протоколи, читати підручники, а зовсім інше – щодня на свої очі бачити оце міжнародне гуманітарне право: адвокат Гловюк

На аспекти співвідношення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини звернула увагу член Ради Комітету НААУ з питань кримінального права та процесу, д.ю.н. Ірина Гловюк під час презентації навчального курсу програми HELP Ради Європи  «Міжнародне гуманітарне право та права людини». 

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

«Найголовніше – мені дуже складно пояснити, чому Україна має дотримуватись і дотримується міжнародного гуманітарного права у цьому збройному конфлікті, а Російська Федерація його абсолютно ніяк не дотримується і чому нічого з цим зробити не можна», – відзначила І.Гловюк.

Вона висловила сподівання, що саме курс HELP дозволить правникам прикрити білі плями в розумінні міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини і їх співвідношення.

«Одна справа вивчати Женевські конвенції, протоколи, читати підручники з міжнародного гуманітарного права про історію формування міжнародного гуманітарного права та історичні приклади, в тому числі, про Нюрнберзький процес, а зовсім інше – щодня на свої очі бачити оце міжнародне гуманітарне право. І розуміти, що будучи захищеною особою,.. оскільки наш ворог не дотримується права, ми можемо постраждати», – зауважила вчена.

Вона висловила переконання, що курс буде користуватися надзвичайною увагою з боку правників, адже серед адвокатів існує попит на цю інформацію.

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 – Порушення законів і звичаїв війни – Кримінального кодексу є загальний суб’єкт», – зауважила Ірина Гловюк.

Також член Ради Комітету НААУ відзначила, що Вища школа адвокатури надзвичайно заохочує адвокатів проходити курси від Ради Європи платформи HELP, а отримані там сертифікати враховуються як підвищення кваліфікації для адвокатів, яке є обов’язком адвокатів, передбаченим і законом і рішеннями Ради адвокатів України.

«Практика відчуває потребу в цьому курсі і не тільки з боку адвокатів, а й з боку суддів, – наголосила І.Гловюк. – Я проводила дослідження вироків більше 40 років за статтею 438 Кримінального кодексу. Я бачила дуже різні підходи стосовно того, як саме прописувати у вироках порушення міжнародного гуманітарного права… І я впевнена, що після проходження цього курсу, який дасть міжнародно визнані уніфіковані підходи, всім нам буде легше працювати з міжнародним гуманітарним правом у його поєднанні з міжнародним правом прав людини».

Курс програми HELP Ради Європи  «Міжнародне гуманітарне право та права людини» досліджує правову базу, яка застосовується в ситуаціях збройних конфліктів й спрямована на обмеження їх наслідків, запобігання порушенням прав людини. Особливістю курсу є взаємозв’язок двох галузей права: міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.