Право на відстрочку: як підтвердити відсутність заборгованості зі сплати аліментів? – адвокат Бузанов

Вже незабаром багатодітні батьки, які не виконують фінансових зобов’язань перед своїми неповнолітніми дітьми, втратять можливість відстрочки від мобілізації. Як ця норма нового закону працюватиме на практиці?

Йдеться про закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набирає чинності 18 травня цього року.

Зокрема він уточнив редакцію ст.23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», встановивши, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Така заборгованість може виникнути через невиконання в добровільному порядку судового рішення або договору між батьками, яким встановлюються розмір і порядок сплати аліментів. Тож фактично має бути розпочато виконавче провадження з метою примусового стягнення визначеної заборгованості. Відомості про особу, яка має заборгованість зі сплати аліментів, вносяться до Єдиного реєстру боржників. Це систематизована база даних про боржників, яка ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників і запобігання відчуженню боржниками майна.

Відомості про наявність чи відсутність заборгованості зі сплати аліментів, як і перебування відомостей військовозобов’язаного в реєстрі боржників, згідно зі ст.7 закону «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів» не належать до персональних даних. Водночас, особам, які працюють з базами даних цього реєстру, заборонено вимагати, обробляти та використовувати будь-яку інформацію, не передбачену законодавством.

Тож військовозобов’язані, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років, можуть опинитися у ситуації, коли ТЦК почнуть вимагати надати довідку про відсутність заборгованості зі сплати аліментів. Навіть за відсутності обов’язку з їх сплати!

Однак хто і в якій формі видає такий документ законодавством наразі не визначено. Формально за наявності персональних даних військовозобов’язаного (прізвища, імені, по батькові, дати народження, реєстраційного номера облікової картки платника податків) працівник ТЦК може і сам перевірити дані про внесення особи в Єдиний реєстр боржників. Однак законність таких дій і форма підтвердження такої інформації викликає сумніви.

Відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мінʼюсту від 02.04.2012 №512/5, довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів можна отримати лише в органі державної виконавчої служби або у приватного виконавця за заявою стягувача. Тобто ця довідка видається навіть не особі, яка допустила накопичення заборгованості.

Виходом із цієї ситуації може бути віднесення відомостей про наявність чи відсутність даних про особу в Єдиному реєстрі боржників до персональних даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста (ст.7 закону «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів»).

Разом із тим, відповідно до ст.5 цього ж закону держателем реєстру є Міністерство оборони України. І відповідно до пп.2,3 ч.2 цієї статті саме воно вносить на розгляд Кабінету Міністрів пропозиції щодо порядку ведення реєстру, в яких визначає процедури збирання, зберігання, оброблення та використання відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів; організовує взаємодію Реєстру з іншими реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних щодо отримання (обміну) інформації.

Відтак у межах чинного законодавства саме у Міноборони як держателя реєстру є можливість внести пропозиції до Кабміну, аби організувати взаємодію між Єдиним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів та Єдиним реєстром боржників задля забезпечення отримання інформації про наявність чи відсутність заборгованості зі сплати аліментів.

Але навіть це не вирішить проблеми. Адже Єдиний реєстр боржників не містять відомості про сукупний розмір заборгованості. Тобто, за даними цього реєстру неможливо підтвердити чи спростувати відсутність заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Таким чином, подолання цих складнощів, скоріше за все, буде покладене на плечі  військовозобов’язаних. Це черговий бюрократичний вузол, який не вдасться легко розрубати. У такій ситуації вже опинялися військовозобов’язані, які мусили доводити, що, окрім них, не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати догляд за особами, які його потребують. У пошуках таких довідок військовозобов’язані зверталися до відділів реєстрації актів цивільного стану, однак через деякий час їм почали відмовляти в наданні такої інформації.

Матеріал опубліковано у виданні «Закон і Бізнес».

Дмитро Бузанов, регіональний представник Комітету НААУ з питань сімейного права у місті Києві

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.