Право обвинуваченого у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі, на розгляд кримінального провадження в суді першої інстанції судом присяжних не виникає на стадії перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами.
Позиції судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій: за вироком апеляційного суду від 13.04.2005 ОСОБА_1 було визнано винуватим у вчиненні
злочинів, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 4 ст. 187, пунктами 1, 6 ч. 2 ст. 115 КК, та на
підставі ч. 1 ст. 70 цього Кодексу призначено остаточне покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що належить засудженому на праві власності.
ВСУ ухвалою від 05.07.2005 вирок щодо ОСОБА_1 залишив без зміни.
Засуджений ОСОБА_1 у грудні 2017 р. звернувся із заявою про перегляд указаних судових рішень за нововиявленими обставинами.
Місцевий суд ухвалою від 02.02.2018 заяву засудженого залишив без задоволення.
Апеляційний суд ухвалою від 11.09.2018 ухвалу суду першої інстанції залишив без зміни.
Позиція об’єднаної палати ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.
Обґрунтування позиції ККС: предметом судового розгляду в порядку провадження за нововиявленими обставинами виступає не обвинувальний акт,
а судове рішення, зокрема вирок суду, що набрав законної сили, яким установлено наявність чи відсутність винуватості особи у вчиненні інкримінованого їй злочину. Після набрання вироком законної сили особа, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, вже не має статусу обвинуваченого, натомість залежно від прийнятого судом рішення вважається виправданою або засудженою. Забезпечення додаткових гарантій для такої особи у виді перегляду вироку щодо неї за нововиявленими обставинами судом присяжних процесуальний закон не передбачає.
За таких обставин, не роз’яснивши засудженому права на здійснення
кримінального провадження за нововиявленими обставинами судом присяжних, та, відповідно, провівши судовий розгляд без участі присяжних, місцевий суд не порушив вимог кримінального процесуального закону, оскільки процедура
перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами не передбачає права засудженого (виправданого) на суд присяжних.
Висновок щодо застосування норми права. За змістом ч. 3 ст. 31, ч. 2 ст. 383,
ст. 384 КПК обвинувачений у вчиненні злочину, за який передбачено покарання
у виді довічного позбавлення волі, має право на розгляд кримінального провадження щодо нього в суді першої інстанції судом присяжних, проте таке право не виникає на стадії перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами.
Детальніше з текстом постанови ОП від 04.11.2019 у справі No496/4533/17 (провадження No 51-9834кмо18) можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/85582389