У сучасному світі захист прав людини – це обов’язок кожної демократичної держави, і його додержання завжди було надважливим для України. Після здобуття незалежності цей обов’язок був закріплений і в Основному Законі нашої держави. Крім того, в Конституції України передбачена можливість відшкодування шкоди, завданої фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними.
Водночас держава має забезпечити ефективний механізм реалізації цієї можливості та належний правовий захист.
На цьому наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, повідомляє Судова влада.
За словами Голови ВС, відповідні норми знайшли своє відображення в законодавстві, зокрема у ст. 1175 ЦК України, яка передбачає відшкодування державою шкоди, спричиненої громадянину внаслідок скасування чи визнання незаконними актів органів державної влади. Але на цьому реалізація прогресивних і послідовних кроків щодо запровадження механізму відшкодування фактично призупинилася.
На сьогодні в цьому аспекті проблемними є питання, у тому числі, щодо визначення шкоди, належних способів захисту, відшкодування шкоди у кримінальних провадженнях, визначення належного відповідача в цій категорії справ та юрисдикції, в якій мають розглядатися такі спори.
Ці та інші питання, на переконання Голови ВС, потребують належного врегулювання, тож з урахуванням міжнародного досвіду і співвідношення чинних підходів із практикою ЄСПЛ необхідно визначити, які проблеми можуть бути вирішені за допомогою судової практики, а які слід врегулювати саме на законодавчому рівні.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.