Пройшов рік з моменту затримання колишнього голови Верховного Суду Вячеслава Князєва: згадаємо як це було

Рік тому Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Національне антикорупційне бюро викрили “на гарячому” Голову Верховного Суду та адвоката під час отримання неправомірної вигоди. Загальна сума отриманих коштів — близько 2,7 млн доларів США.

Голову Верховного Суду та ще одну особу затримано. Попередня правова кваліфікація – ч. 4 ст. 368, ч. 4 ст. 369 КК України. Вирішується питання про повідомлення особам про підозру та готуються відповідні клопотання про звернення до Вищої ради правосуддя та Вищого антикорупційного суду.

Документування злочинів НАБУ і САП розпочали ще на початку цього року, зафіксовано кілька випадків передачі коштів. Діюча корупційна схема у Верховному Суді була зупинена завдяки операції під прикриттям.

“Під час розслідування ми зафіксували фактичне існування у Верховному Суді так званого “бекофісу” — адвокатського об’єднання, яке прикривалось наданням легальних адвокатських послуг. Адвокатське об’єднання виступало посередником між керівництвом Верховного Суду і тими особами, які бажали вирішити свої питання у суді за неправомірну вигоду. Це стосувалось не лише рішень Верховного Суду, але і більшості інших судів на території України. Іншим фактам буде надана правова оцінка у ході досудового розслідування. Наразі тривають слідчі дії щодо інших суддів”, — зазначив керівник САП Олександр Клименко.

На наступний день, вже 16 травня 2023 року, відбулося засідання Пленуму, на якому розглянули питання про висловлення недовіри Голові Верховного Суду. За результатами таємного голосування більшістю голосів Пленум Верховного Суду достроково припинив повноваження Голови Верховного Суду Всеволода Князєва з 16 травня 2023 року. Таке рішення підтримало 140 суддів Верховного Суду.

“Це чорний день в історії суду. Ми мусимо бути гідними та витримати цей удар”, – йшлось у заяві Верховного Суду від 16 травня 2023 року.

16 травня 2023 року керівник САП особисто повідомив про підозру ще чинному Голові Верховного Суду та адвокату, яких викрито на отриманні 2,7 млн доларів США неправомірної вигоди. Дії осіб кваліфіковані за ч. 4 ст. 368 КК України.

Національне антикорупційне бюро провело обшуки ще у трьох суддів Верховного Суду у справі про отримання неправомірної вигоди колишнім головою Верховного Суду Всеволодом Князєвим.

Детективи 16 травня обшукали квартиру судді Великої палати Верховного суду Жанни Єленіної, де знайшли готівкою $177,7 тисяч і €10 тисяч. Ідентифікували як частину неправомірної вигоди $50 тисяч, на ці гроші суд наклав арешт. Їх нібито передавали під час спецоперації. Обшуки також провели у судді Верховного суду Ірини Григорʼєвої та судді у відставці Касаційного кримінального суду Сергія Стороженка.

18 травня вже колишній Голова Верховного Суду Всеволод Князєв під час судового засідання у Вищому антикорупційному суді вперше прокоментував своє затримання на хабарі в розмірі 2,7 млн доларів. Він заявив, що воно незаконне, і що “він сам показав, де лежать гроші”.

“Людину може бути затримано, якщо вона перешкоджає проведенню слідства, намагається знищити речові докази. У даній справі затримання не відбулося після того, як сторона обвинувачення заявила про злочин, для того, щоб я не перешкоджав проводити слідчі дії. Нічого такого не було. Я перебував за місцем проживання. Більше того я сприяв слідству”, — сказав Всеволод Князєв.

18 травня 2023 року, Вища рада правосуддя задовольнила подання заступника Генерального прокурора – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та надала згоду на утримання під вартою судді Верховного Суду Всеволода Князєва.

Також 18 травня 2023 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду частково задовольнив клопотання детективів НАБУ, погоджене прокурором САП, та обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 107,360 млн грн застави колишньому Голові Верховного Суду.

22 травня були проведені обшуки в банківській установі у межах досудового розслідування отримання 2,7 млн дол. США неправомірної вигоди Головою ВС і адвокатом. Гроші передавали Голові ВС в обмін на рішення на користь одного з українських бізнесменів.

В кінці травня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду змінила запобіжний захід для колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва, підозрюваного в отриманні 2,7 мільйонів доларів неправомірної вигоди. Розмір застави, після внесення якої він зможе вийти з-під варти, зменшили зі 107 до 75 мільйонів гривень.

Вже у вересні 2023 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою суддю Верховного суду Всеволода Князєва, але зменшила йому альтернативу у вигляді застави з 55 до 45 млн гривень.

Також, у вересні слідчий суддя ВАКС в ухвалі зазначає, що 1 105 000 доларів, вилучені у справі Князєва не є попередньо ідентифіковані та імовірно не є предметом неправомірної вигоди.

30 вересня 2023 року фігурант справи колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва – адвокат Олег Горецький, який, за версією слідства, передавав неправомірну вигоду Князєву від свого клієнта Костянтина Жеваго, – пішов на угоду зі слідством.

3 жовтня 2023 року прокурор САП прийняв рішення про завершення досудового розслідування у справі стосовно колишнього Голови Верховного Суду, підозрюваного в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі. Дії особи кваліфіковані за ч. 4 ст. 368 КК України. Детективам НАБУ надано доручення відкрити матеріали справи стороні захисту для ознайомлення.

11 жовтня 2023 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду підтримав позицію прокурора САП та продовжив дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою колишньому Голові Верховного Суду. Разом з тим, суд зменшив указаному підозрюваному розмір застави з 45 млн грн до 35 млн грн.

12 жовтня 2023 року колегія суддів ВАКС затвердила угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором САП та адвокатом Олегом Горецьким, якого разом з колишнім головою Верховного Суду викрили на одержанні 2,7 млн доларів США неправомірної вигоди.

Відповідно до угоди суд визнав особу винуватою у пособництві в пропозиції службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, надати їй та третій особі неправомірну вигоду та наданні такої вигоди за вчинення службовою особою, в інтересах того, хто пропонує та надає таку вигоду, та в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 369 КК України та у шахрайстві за ч. 4 ст. 190 КК України.

2 листопада 2023 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду підтримала позицію прокурора САП та відмовила у задоволенні апеляційної скарги сторони захисту на рішення ВАКС від 11.10.2023, яким продовжено строк дії запобіжного заходу у виді тримання під вартою з можливістю внесення застави у розмірі 35 млн грн колишньому Голові Верховного Суду.

5 грудня 2023 року Вищий антикорупційний суд продовжив дію запобіжного заходу колишньому голові Верховного Суду Всеволоду Князєву. Також суд зменшив розмір застави указаному підозрюваному з 35 млн грн до 27 млн грн.

13 грудня суддя скасовує арешт, накладений ухвалою слідчого судді ВАКС, на грошові кошти, які знаходяться на рахунку Князєва.

В Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду 21 грудня відбулося засідання щодо зміни запобіжного заходу колишньому голові Верховного Суду Всеволоду Князєву. Адвокати просили випустити його з-під варти під домашній арешт або зменшити розмір застави. Суд зменшив Князєву заставу з 27 до 20 млн гривень.

26 грудня 2023 року слідчий суддя ВАКС за клопотанням сторони обвинувачення обмежив стороні захисту строк ознайомлення з матеріалами у справі стосовно колишнього Голови Верховного Суду Всеволода Князєва, підозрюваного в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі за ч. 4 ст. 368 КК України.

30 січня 2024 року слідчий суддя Вищого антикорупційного суду підтримав позицію прокурора САП та продовжив дію запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою колишньому Голові Верховного Суду Всеволоду Князєву. Разом з тим, суд зменшив указаному підозрюваному розмір застави з 20 млн грн до 18,168 млн грн.

31 січня за Князєва вносять заставу і він виходить на волю.

«У зв’язку з погіршенням здоров’я і неможливістю підтримувати його у СІЗО адвокати Князєва попросили кошти у його друзів, і вони внесли цю заставу», – повідомив адвокат у справі.

На початку лютого 2024 року Вища рада правосуддя тимчасово, до 6 квітня 2024 року, відсторонила від здійснення правосуддя суддю Верховного Суду Всеволода Князєва у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

4 березня 2024 року прокурор за матеріалами досудового розслідування НАБУ скерував до суду обвинувальний акт стосовно колишнього Голови Верховного Суду, обвинуваченого в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі.

Вищий антикорупційний суд призначив на 13 березня підготовче засідання у справі за обвинуваченням судді Верховного суду Всеволода Князєва в одержанні 1,7 млн доларів неправомірної вигоди.

«Призначити підготовче судове засідання у кримінальному провадженні за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України, на 12:00 13 березня 2024 року у приміщенні Вищого антикорупційного суду», – йдеться в рішенні.

11 березня 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги колишнього голови Верховного Суду Всеволода Князєва на рішення Печерського районного суду міста Києва, яким його було визнано винним у порушенні встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків.

Вищий антикорупційний суд продовжив до 28 травня строк дії обов’язків, покладених на колишнього голову, суддю Верховного суду Всеволода Князєва. Спеціалізована антикорупційна прокуратура обвинувачує його в одержанні 1,8 млн доларів неправомірної вигоди. Таке рішення 28 березня ухвалив суд.

«Задовольнити частково клопотання прокурора САП про продовження строку дії обов’язків, покладених на обвинуваченого Всеволода Князєва. Продовжити обвинуваченому Всеволоду Князєву строк дії покладених на нього обов’язків. Строк дії ухвали встановити до 28 травня 2024 року включно», – оголосив рішення головуючий суддя Сергій Мойсак.

4 квітня 2024 року Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила від здійснення правосуддя суддю Верховного Суду у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження за обвинуваченням.

16 квітня 2024 року Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя відкрила дисциплінарну справу стосовно судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Всеволода Князєва. Таке рішення прийнято за результатами розгляду скарг щодо дисциплінарного проступку судді, які надійшли, в тому числі від Національного агентства з питань запобігання корупції.

23 квітня 2024 року Державна виконавча служба Міністерства юстиції України повідомила про накладення арешту на усе майно колишнього голови Верховного суду Всеволода Князєва. Рішення ухвалено у зв’язку із невиконанням колишнім головою ВС Постанови Печерського районного суду міста Києва про конфіскацію в дохід держави незаконно отриманого подарунку в розмірі 906 600 грн.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.