Суддю Ленінського районного суду міста Полтави Новака Юрія Дмитровича тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя на підставі рішення Першої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя.
Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Перша Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 4 листопада 2024 року.
Згідно із частиною сьомою статті 49 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і частиною другою статті 62 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», враховуючи рішення, ухвалене Першою Дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя 4 листопада 2024 року, суддю Ленінського районного суду міста Полтави Новака Юрія Дмитровича відсторонено від здійснення правосуддя.
У разі ухвалення органом, що розглядає справи про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів, рішення про застосування до судді дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення судді з посади такий суддя автоматично тимчасово відстороняється від здійснення правосуддя до ухвалення рішення про його звільнення з посади Вищою радою правосуддя. Судді вважаються тимчасово відстороненими від здійснення правосуддя без ухвалення Вищою радою правосуддя окремого рішення.
Строк дії відсторонення суддів від здійснення правосуддя – до ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про їх звільнення з посади або скасування рішення Дисциплінарної палати.
Нагадаємо, що скарга стосувалася відкритого кримінального провадження щодо Новака, якого затримали на отриманні неправомірної вигоди. Також правоохоронці встановили, що суддя Новак не задекларував свої статки на суму близько 2,7 млн грн — зокрема в е-декларації за 2020 рік він не вказав інформацію про квартиру та машиномісце, а також автомобіль Kia Sportage, що перебували у його користуванні.
Відповідно до матеріалів вище згаданого кримінального провадження, суддя Юрій Новак отримав неправомірну вигоду у сумі $10 000 від директора та засновника ТОВ «Дігорський». Ці кошти він обіцяв передати своїй колезі з Октябрського райсуду Ірині Блажко, аби та ухвалила потрібне рішення про стягнення несплаченого страхового відшкодування по справі пожежі у готелі «Голд». Але підозрюваний кошти залишив собі та з суддею щодо розгляду справи не домовився. Сама Блажко у грудні 2022 року взяла самовідвід у страховій справі.
У серпні 2022-го Новаку повідомили про підозру у цій справі та призначили заставу 910 тис. грн застави, яку він вніс та продовжував здійснювати судочинство. Наприкінці січня того ж року НАБУ та САП завершили розслідування та надали доручення відкрити матеріали справи стороні захисту для ознайомлення. І лише 22 червня 2023-го, Вища рада правосуддя відсторонила суддю Новака від посади. Строк відсторонення — до набрання вироком суду законної сили або закриття кримінального провадження у справі за його обвинуваченням.
На думку скаржниці, вказані вище обставини свідчать, що суддя Новак допустив поведінку, що порочить звання судді або підриває авторитет правосуддя. У другій скарзі Офісу Генерального прокурора зазначено, що Новак неодноразово зустрічався з різними суддями Полтави та з’ясовував потрібну інформацію в «цікавих» йому судових справах з метою подальшого використання в особистих цілях, в тому числі передачі її стороннім особам.
Крім того, під час огляду мобільного телефону судді виявлено листування з різними абонентами, в яких в одному випадку обговорюється вирішення справи, де Новак обіцяє допомогти у прийнятті необхідного рішення, а в іншому випадку — необхідність оплати за розгляд справи на користь конкретних осіб.
Також за версією прокурора, Новак ймовірно намагався у незаконний спосіб вплинути на суддю Київського райсуду Полтави Ольгу Логвінову та на суддю Октябрського райсуду Полтави Ірина Блажко, а також на інших суддів, що вказує на наявність у його діях ознак дисциплінарного проступку.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.