Верховна Рада України ухвалила зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів для гармонізації українського законодавства із Римським статутом Міжнародного кримінального суду.
За законопроєкт №11484 в цілому проголосували 228 народних депутати України.
Законопроєкт №11484 розмежовує воєнні злочини – стаття 438 Кримінального кодексу України та злочини проти людяності, адже раніше усі діяння, що мають ознаки воєнних злочинів, кваліфікувались як порушення законів і звичаїв війни, а поняття злочинів проти людяності не було в українському законодавстві, відтепер це стаття 442-1 КК.
Аравоохоронці зможуть притягувати до відповідальності за дії, вчинені в рамках широкомасштабного чи систематичного нападу на цивільне населення. Зокрема, йдеться про переслідування цивільного населення за політичними, расовими, національними, етнічними, культурними, релігійними, статевими або іншими підставами (ознаками) дискримінації, визначеними міжнародним правом як неприпустимі; депортацію чи насильницьке виселення цивільного населення; зґвалтування чи інші різновиди сексуального насильства; взяття у рабство та торгівлю людьми; насильницькі зникнення; незаконне позбавлення волі; катування та жорстоке поводження. За ці злочини передбачено ув’язнення на термін від 7 до 15 років.
За вчинення злочину апартеїду, систематичного винищення та вбивства цивільних каратимуть ув’язненням на 10-15 років або довічно.
Також посилюється відповідальність за ведення агресивної війни – стаття 437 КК до довічного позбавлення волі, а також за планування злочину агресії. Також, законопроєкт обґрунтовує відповідальність військових командирів або інших осіб, що виконують такі функції, за злочини своїх підлеглих, вчинені за їхнього наказу, з їхнього відома або за їхньої бездіяльності, чи якщо такий командир не повідомив про вчинення такого злочину в органи правопорядку, як вказано у новій статті 31-1 КК .
Також у порівняльній таблиці до другого читання вказано про врахування правки, згідно з якою Кримінальний кодекс доповнюється нормою, за якою іноземці або особи без громадянства, що не проживають постійно в Україні, які за межами України вчинили розв’язання агресивної війни, воєнні злочини, застосування зброї масового знищення або геноцид, підлягають в Україні кримінальній відповідальності, якщо такі особи перебувають на території України і не можуть бути видані (передані) іноземній державі чи міжнародній судовій установі.
Відповідно до законопроєкту, документ набуде чинності наступного дня після підписання президентом та офіційного оприлюднення.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.