В адвокатурі пояснили чому пом’якшення покарання за ухилення від призову на військову службу є правильним

У санкції статті 336 – Ухилення від призову на військову службу – Кримінального кодексу, яка сьогодні передбачає лише позбавлення волі від трьох до п’яти років, можуть з’явитися штраф, а також громадські та виправні роботи.

Відповідний проект Закону про встановлення видів покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, зареєстрований у Верховній Раді за №11260.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Сьогодні ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Проектом пропонується передбачити чотири альтернативних види покарання, а саме:

  • штраф від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • громадські роботи на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин;
  • виправні роботи на строк від одного до двох років;
  • обмеження волі на строк від одного до двох років.

Автори проекту наводять три причини доцільності змін:

  1. Ухилянт не становить небезпеки для суспільства, оточення та окремих людей (саме така небезпека є однією із основних причин ізоляції особи).
  2. Це дозволить зекономити бюджетні, матеріальні та людські ресурси держави, спрямовуючи вивільнені у такий спосіб ресурси, зокрема, на забезпечення обороноздатності.
  3. Штрафи та виправні роботи – це додаткові надходження до бюджетів.

У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу, проаналізувавши положення проекту, підтримали таку ініціативу. Зокрема, там звернули увагу, що на практиці переважна більшість призначених покарань – це обмеження волі з іспитовим строком від одного до трьох років. Таке покарання не досягає мети, встановленої ст. 50 КК (кара, виправлення засуджених, запобігання вчиненню нових правопорушень), держава не отримує компенсації за кошти витрачені на досудове розслідування, судове провадження та виконання покарання (за даними Міністерства юстиції, вартість утримання в місці несвободи однієї особи в 2024 році становить 188,6 тис. грн.).

Крім того, виправлення і ресоціалізація особи, у тому числі для проходження надалі військової служби, значно зростає у випадку застосування більш м’якого виду.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.