Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду частково задовольнила клопотання захисників щодо зміни запобіжних заходів, а саме зменшення розміру застави підозрюваним у справі про надання неправомірної вигоди у розмірі 6 млн доларів США керівникам САП та НАБУ. Так, адвокат колишньої керівниці структурного підрозділу Державної фіскальної служби подав клопотання про зміну запобіжного заходу, тобто про зменшення розміру застави з 120 024 200 грн до 41 329 890 грн. Слідчий суддя ВАКС змінила запобіжний захід та застосувала до підозрюваної запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 113 023 300 гривень. Поряд із цим, ВАКС відмовив у поверненні трьом приватним товариствам коштів, які внесені як застава за підозрювану на загальну суму 78 694 310 гривень.
Про це повідомляє прес-служба ВАКС.
Захисник експершого заступника начальника Державної податкової служби у Києві у клопотанні просив змінити запобіжний захід, тобто зменшити розмір застави до 20 000 000 грн або застосувати до підозрюваного нічний домашній арешт. Слідчий суддя ВАКС змінила запобіжний захід та застосувала до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 36 040 790 гривень.
Підставою такого рішення стало те, що досудове розслідування у цій справі завершено, матеріали відкриті стороні захисту. Отже, один із ризиків, який покладався в основу визначення розміру застави, втратив свою актуальність.
Слідчий суддя зазначила, що відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов’язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Відповідно до ч. 2 ст. 290 КПК України, прокурор або слідчий за його дорученням зобов’язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом’якшенню покарання. Отже, завершення досудового розслідування означає, що у розпорядженні сторони обвинувачення вже наявні всі необхідні для подальших етапів кримінального провадження докази. Відкриття матеріалів досудового розслідування стороні захисту свідчить про вичерпання ризику знищення, приховування або спотворення підозрюваним речей і документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження, який разом із іншими ризиками враховувався при застосуванні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і визначення розміру альтернативного запобіжного заходу у виді застави.
Завершення досудового розслідування і, як наслідок, вичерпання ризику знищення, приховування або спотворення підозрюваним речей і документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження є обставиною, яка перебуває у безпосередньому взаємному зв’язку із застосованим щодо підозрюваного запобіжним заходом. Виникнення цієї обставини може зумовлювати зміну застосованого до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави в контексті зменшення його розміру.
Застава у кримінальному провадженні вважається процесуальним примусом, який застосовується до підозрюваного та накладає відповідні зобов’язання не тільки на підозрюваного, а також на іншу особу, яка погодилась внести заставу за підозрюваного (заставодавця). За умови вичерпання одного із ризиків кримінального провадження, застава зможе і в подальшому достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов’язків, хоча і в меншому розмірі, ніж її було визначено спочатку.
Одночасно на підозрюваних покладено наступні процесуальні обов’язки: прибувати до слідчого в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом; не залишати Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (щодо підозрюваної – не відлучатись за межі України); повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи; утримуватися від спілкування з будь-якими особами з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру, крім своїх захисників, слідчих, детективів, прокурорів, слідчого судді, суду.
Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
З повним текстом однієї із ухвал можна ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/93889635