Про діджиталізацію судової практики та нові реалії у роботі адвоката розповіла адвокат, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки Тетяна Рабко під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів Рівненської області, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками діджиталізацію судової практики, а саме:
- Налаштування профілю користувача електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд».
2. Огляд актуальної судової практики:
- Щодо обов’язку використання Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд».
- Щодо підтвердження повноважень при поданні документів через підсистему “Електронний суд”.
- Вимоги при оформленні процесуальних документів до суду через призму електронного судочинства.
- Щодо надсилання копії документів стороні.
- Щодо отримання документів через призму електронного судочинства.
- Щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку.
3. Діджиталізація виконавчого провадження:
- Повноваження на представництво сторін у виконавчому провадженні через призму електронного судочинства.
- Функціонал розділу «Виконавчі документи» для Стягувача.
- Функціонал розділу «Виконавчі документи» для Боржника.
- Електронні документи виконавчого провадження.
У рамках характеристики діджиталізації судової роботи акцентовано на наступному:
1. Налаштування профілю користувача електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд»
Суб’єкти, що зобов’язані зареєструвати електронні кабінети:
✓ адвокати, нотаріуси
✓ державні та приватні виконавці
✓ арбітражні керуючі, судові експерти ✓ органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи
✓ органи місцевого самоврядування
✓ інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України.
Інші особи реєструють свої електронні кабінети в добровільному порядку
2. Огляд актуальної судової практики:
- Щодо обов’язку використання Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд».
В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.01.2024 по справі № 240/25519/22 було зазначено, що Відповідач є особою, яка в обов`язковому порядку реєструє свій електронний кабінет. Водночас згідно з відомостями Автоматизованої системи документообігу станом на 15 січня 2024 року у Відповідача відсутній зареєстрований в ЄСІТС електронний кабінет. Таким чином, скаржником не виконано вимоги ухвали про залишення касаційної скарги без руху в частині реєстрації свого електронного кабінету. Касаційну скаргу було повернуто.
В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 28 .11 .2023 по справі № 903 /585 /23 касаційна скарга у справі надіслана до Верховного Суду не у спосіб, передбачений ГПК (у паперовій формі або в електронній формі через підсистему «Електронний кабінет»), вона була повернута.
В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 05.04.2024 по справі № 210/2025/22 матеріали касаційної скарги в справі № 210/2025/22 не містять відомостей про підписання документів електронним цифровим підписом із застосування посиленого сертифіката відкритого ключа та доказів перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на касаційну скаргу, із використанням підсистеми «Електронний суд», що позбавляє суд можливості встановити дотримання вимог щодо обов’язкового підписання процесуального документа особою, яка його подає, та свідчить про використання не передбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до Верховного Суду із касаційною скаргою.
В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 19.06.2024 по справі № 909/678/23 зазначено, що представник ОСОБА_1 – адвокат звернувся із заявою про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції в непередбачений Господарським процесуальним кодексом України спосіб (за допомогою засобів електронної пошти з використанням власного електронного підпису) та клопотання не містить відомостей про наявність електронного кабінету, колегія суддів дійшла висновку про повернення заяви без розгляду.
- Щодо підтвердження повноважень при поданні документів через підсистему “Електронний суд”.
Документи, що підтверджують повноваження представника при поданні заяв через підсистему «Електронний суд:
• електронна довіреність
• електронний ордер
• копія документа, який підтверджує повноваження представника
(Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.03.2024 по справі № 380/16075/22; Постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2024 по справі № 380/26605/23; Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.02.2022 у справі № 560/11791/21; Постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2024 по справі № 520/2005/24; Постанова Київського апеляційного суду від 22.12.2023 по справі № 761/12769/21).
- Вимоги при оформленні процесуальних документів до суду через призму електронного судочинства.
В ухвалі Хмельницького апеляційного суду від 24.04.2024 по справі № 670/472/23 зазначено, що до суду апеляційної інстанції подано через електронний суд лише титульну сторінку апеляційної скарги, а сама апеляційна скарга міститься додатком і вона непідписана представником та вказані обставини не підтверджують дотримання форми документа.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.05.2024 по справі № 140/21484/23 суд виснував, що оскільки в апеляційній скарзі відповідачем не було зазначено відомості про наявність або відсутність у нього електронного кабінету, суд апеляційної інстанції правомірно залишив апеляційну скаргу відповідача без руху. На думку скаржника, відсутність покликання в апеляційній скарзі на відповідну електронну адресу може тлумачитись як її відсутність, колегія судів уважала безпідставним, з огляду на те, що забезпечення права на апеляційний перегляд справи підлягає реалізації з дотриманням вимог процесуального законодавства, що виражається в дотриманні, зокрема, змісту апеляційної скарги.
- Щодо надсилання копії документів стороні.
У разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов’язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету – у паперовій формі листом з описом вкладення.
(Ухвала Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду від 27.03.2024 по справі № 344/4932/22; Постанова Північного апеляційного господарського суду від 16.04.2024 по справі № 910/20034/23; Постанова Львівського апеляційного суду від 09.04.2024 по справі № 445/63/24)
- Щодо отримання документів через призму електронного судочинства.
Якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом із повідомленням про вручення Якщо судове рішення/повістку надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення/повістка вважаються врученими у робочий день, наступний за днем їхнього відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про їхнє доставлення.
(Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.11.2023 по справі № 580/1221/22; Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 06.03.2024 по справі № 536/232/21).
- Щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Суд ухвалює рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявність обладнання та можливість його використання у визначені день і час).
(Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29.03.2024 по справі №807/4537/13-а; Постанова від 02.07.2024 по справі № 902/697/23 Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду; Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26.09.2023 по справі №922/1163/22).
3. Діджиталізація виконавчого провадження:
- Повноваження на представництво сторін у виконавчому провадженні через призму електронного судочинства.
Повноваження адвоката як представника у виконавчому провадженні підтверджуються одним з таких документів:
1) довіреністю
2) ордером, виданим відповідно до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”
3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”.
Довіреність в електронній формі дійсна до моменту її скасування довірителем або протягом строку, на який вона видана. При втраті чинності довіреності в електронній формі автоматично скасовуються також усі її похідні довіреності, що видані в порядку передоручення.
- Функціонал розділу «Виконавчі документи» для Стягувача.
Доступна можливість онлайн подання на виконання документів типу Ухвала, Постанова тощо з встановленою відміткою ДНЗС (дата набрання законної сили) або виконавчих листів до автоматизованої системи виконавчих проваджень. Для цього необхідно відкрити відповідний документ в розділі «Виконавчі документи» та натиснути кнопку ПОДАТИ НА ВИКОНАННЯ.
- Функціонал розділу «Виконавчі документи» для Боржника.
Для боржника доступна можливість онлайн сплати виконавчих документів у випадках, коли стягувачем є державна установа (суд, ТУ ДСАУ, ДСАУ), за реквізитами, зазначеними у виконавчому документі. У випадку винесення рішення судом про стягнення судового збору та штрафу одним документом, записів про стягнення буде відображено два – для кожного коду класифікації доходів бюджету окремо.
- Електронні документи виконавчого провадження.
Даний розділ в кабінеті користувача Електронного суду містить перелік документів виконавчого провадження, які були сформовані та надіслані виконавцем.
Перелік документів представлений у вигляді таблиці з наступними атрибутами:
- Номер виконавчого провадження;
- Номер постанови;
- Дата постанови;
- Назва постанови;
- Стан провадження;
- Дата надходження документу до ЕС;
- Сума заборгованості в гривнях;
- Назва виконавця/ДВС;
- Роль користувача;
- ВД (посилання на виконавчий документ).
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.