Забезпечення позову у сімейних спорах за участі дітей. Мета, підстави та порядок виконання: адвокат Гретченко

Про забезпечення позову як інструмент захисту прав та найкращих інтересів дитини у спорах між батьками розповіла під час заходу з підвищення кваліфікації, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ, Лариса Гретченко, адвокат, медіатор, Голова Комітету з питань сімейного права НААУ.

Розпочала захід лектор із розгляду права на контакт з дитиною, що полягає у реалізації матір’ю, батьком, іншими членами сім’ї та родичами, у тому числі тими, з якими дитина не проживає, права на:

 • спілкування з дитиною,
 • побачення зазначених осіб з дитиною,
 • надання їм інформації про дитину або дитині про таких осіб, якщо це не суперечить інтересам дитини.

Говорячи про контакт з дитиною, Лариса Гретченко у світлі положень Закону України «Про охорону дитинства» проаналізувала право дитини на контакт з батьками, які проживають окремо (ст. 15), право дитини на контакт з батьками, іншими членами сім’ї та родичами, які проживають у різних державах (ст. 16), заходи і гарантії забезпечення виконання рішення суду про реалізацію права дитини на контакт (ст. 16-1).

Лектор підкреслила, що мета забезпечення позову у справах, які стосуються прав та інтересів дітей, відрізняється від мети забезпечення позову в інших категоріях спорів, адже, як правило, покликана запобігти відчуженню одного з батьків та зберегти його контакт із дитиною.

На важливості забезпечення інтересів дитини постійно наголошує Верховний Суд у своїх правових позиціях. Зокрема, у Постанові КЦС ВС від 14.12.2023 у справі № 127/20368/21, визначено, що не можна піддавати формалізму долю дитини, яка через те, що батьки не змогли зберегти відносини або домовитися, не повинна бути позбавлена щасливого та спокійного дитинства.

Окреслила Лариса Гретченко процесуальні аспекти забезпечення позову у сімейних спорах, виділивши такі особливості:

 1. Подати заяву може учасник справи;
 2. Допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи;
 3. Позов забезпечується встановленням обов’язку вчинити певні дії, у разі якщо спір виник із сімейних правовідносин;
 4. Вимоги заяви про забезпечення позову не можуть бути тотожними позовним вимогам;
 5. Кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів;
 6. Можливість повторного звернення із заявою у випадку відмови чи зміни обставин надалі;
 7. Сплата судового збору;
 8. Ухвала (постанова) суду є виконавчим документом.

Підкреслено, що при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого:

 • розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
 • забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;
 • наявності зв’язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;
 • ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів;
 • запобігання порушенню у зв’язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, які не є учасниками даного судового процесу.

В огляді судової практики лектор сфокусувала на таких способах забезпечення позову, можливість та доцільність застосування яких постала у справах, що стосуються прав та інтересів дитини:

 • Зустрічі матері з дитиною – Постанова Верховного Суду від 15.11.2023 у справі № 467/403/22;
 • Зобов’язання не чинити перешкод у спілкуванні та побаченнях з дитиною – Постанова Верховного Суду від 29.09.2021 у справі № 490/1087/21;
 • Заборона виїзду дитини за кордон – Постанова Верховного Суду від 08.03.2023 справа № 263/989/21;
 • Зустрічі батьків з дитиною в кабінеті практикуючого психолога – Постанова Верховного Суду від 04.04.2018 у справі № 344/16653/16-ц;
 • Обов’язок сторони повідомляти інформацію щодо фактичного місця навчання, проживання, перебування дитини та про зміну таких обставин – Ухвала Верховного Суду від 14.08.2023 у справі № 757/21377/22-ц.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.