Адвокати обговорили нові правила мобілізації та особливості представництва клієнтів у ТЦК

Після змін до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що набрали чинності 18 травня, більше ніж удвічі зросла кількість запитів про надання правничої допомоги з питань мобілізації та відстрочки.

Про участь адвоката в мобілізаційних процедурах говорили учасники круглого столу на тему «Забезпечення дотримання прав людини в умовах воєнного стану. Нові правила від травня 2024 року», організованого Молодіжним Комітетом НААУ – UNBA NextGen спільно з Комітетом НААУ з питань військового права.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Визначені законодавством підстави адміністративного затримання та коло осіб, уповноважених на таке затримання, алгоритм дій окреслила представник Молодіжного комітету у м. Києві Інна Кисличенко. Вона звернула увагу на обов’язковість складення протоколу адміністративного затримання та необхідність дотримання посадовою особою, що здійснює адміністративне затримання, права особи на правничу допомогу, що передбачає можливість залучення захисника, з яким особа уклала договір, або за відсутності такого – необхідність залучення захисника через центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Досвідом представництва клієнтів у ТЦК поділився Сергій Іванів. Адвокат навів приклади практичного реагування у випадках виникнення перешкод у наданні правничої допомоги в ТЦК і рекомендував не реагувати на провокації, не витрачати робочий час на неконструктивні спори і суперечки, зберігати спокій, дотримуватися і наполягати на дотриманні встановленої чинним законодавством процедури. Окрему увагу він звернув на те, що інтереси співробітників ТЦК і співробітників слідчо-оперативної групи не збігаються, та дав поради, як це використовувати. Адвокат переконаний, що між потребою захисту країни від зовнішньої агресії і прагненням забезпечення максимального дотримання прав клієнта немає жодного протиріччя. Формальне виконання мобілізаційного плану, недотримання мобілізаційних процедур призводять до фактичної мобілізації осіб, з об’єктивних причин не здатних виконувати військові обов’язки. Надалі покладення на таких осіб непосильних обов’язків надмірно збільшує кількість невиконаних бойових завдань, кількість військових втрат, кількість державних виплат.

Експерт Комітету НААУ з питань військового права Ганна Демиденко озвучила, що кількість осіб, яким була надана юридична консультація з питань мобілізації збільшилась у 2,5 рази після прийняття нового законодавства. Найактуальніші питання за цей період стосувалися проходження ВЛК та МСЕК, проектів нормативно-правових актів, роботи ТЦК, військового обліку, контрактів. Також поступали масові скарги на роботу військово-лікарської комісії, зокрема, щодо неврахування діагнозів, формальних оглядів тощо.

Представник Молодіжного комітету у Черкаській області Олег Рой вказав на особливості провадження у справах за позовними заявами ТЦК щодо застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації стосовно громадян України, які не виконали вимоги ТЦК (ст. 283-2 КАС). Звернув увагу на різне правове регулювання вимог до позовної заяви у ч. 2 ст. 283-2 КАС та ст.ст. 160 – 161 КАС.

Також він дослідив питання щодо форми вимоги ТЦК та доказу вручення такої вимоги військовозобов’язаному (рекомендованим листом або цінним листом з описом вкладення або особисто). На його погляд, актуальним є питання гармонізації нормативно-правової бази на рівні підзаконних актів і передбачення відповідних форм документів для ТЦК. А от положення КАС про строки апеляційного оскарження та негайне виконання рішення суду цієї категорії справ адвокат назвав дискусійними.

Окремо була проаналізована проблема перевантаженості судів. Адже справи за ст. 283-2 КАС підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним. На основі аналізу базових показників роботи було зроблено висновок про завантаженість судів загальної юрисдикції. Наслідком цього є потенційне порушення строків розгляду справ, недотримання принципів, повноти та всебічності при розгляді справ вказаної категорії.

Заступник голови Молодіжного комітету Ігор Андрєєв наголосив, що цей захід є одним із низки запланованих круглих столів, які спрямовані на обговорення проблем у сфері військового права. Він повідомив, що комітет створив підгрупу з питань військового права та допомоги військовослужбовцям, основною метою якого є проведення освітніх заходів, пов’язаних з підвищенням кваліфікації молодих адвокатів та з організацією допомоги молодим колегам, які були мобілізовані і проходять військову службу.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.