Арешт на кошти накладається за наявності підстав, визначених податковим законодавством, на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду та не залежить від наявності рішення контролюючого органу про накладення арешту на майно

23 квітня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Приватного підприємства «БАЯ» на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 3грудня 2015року у справі No814/1342/15 (провадження NoК/9901/26369/18) за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Миколаєва Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області до Приватного підприємства «БАЯ» про накладення арешту на рахунки платника податків.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган звернувся до суду з позовом про накладення арешту на банківські рахунки платника податків, ураховуючи недопуск директором підприємства до проведення документальної позапланової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення.

Миколаївський окружний адміністративний суд постановою від 20 серпня 2015року відмовив у задоволенні позову. Суд першої інстанції дійшов висновку, що контролюючий орган звернувся до суду з указаним позовом, пропустивши строк звернення, що є порушенням порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року No 568.

Одеський апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду попередньої інстанції й ухвалив нове, яким наклав арешт на рахунки платника податків, реквізити та перелік яких було вказано у позовній заяві. Суд дійшов висновку, що контролюючий орган мав правові підстави для звернення до суду з позовом, ураховуючи те, що суд, розглядаючи справу No814/1278/15, перевірив і підтвердив правомірність рішення керівника контролюючого органу про застосування повного адміністративного арешту майна.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а рішення апеляційної інстанції– без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Арешт на кошти платника податків накладається згідно з підставами, визначеними пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, і не залежить від наявності рішення контролюючого органу про накладення арешту на майно платника податків. Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду.

Підтвердження або непідтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків в судовому порядку не обмежує право податкового органу на звернення до суду щодо застосування арешту кошті на рахунках платника податків за наявності підстав, визначених Податковим кодексом України.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 24 квітня 2020 року у справі No 814/1342/15 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/88886127.