Данішевська, яка заявляла, що єдність судової практики неможлива, тепер допомагатиме апеляційним судам забезпечувати її

6 листопада 2020 року КГС ВС в онлайн-форматі провів розширену нараду суддів КГС ВС, апеляційних і місцевих господарських судів, присвячену річниці введення в дію Кодексу України з процедур банкрутства (КУзПБ).

Про це повідомляє прес-служба Верховного суду.

Відкриваючи захід, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська наголосила на важливості проведення таких спільних нарад, адже відповідно до нового законодавства з процедур банкрутства остаточні позиції в багатьох процедурних питаннях формують саме апеляційні суди, а тому узгодити позиції дещо складно. Верховний Суд, зі свого боку, готовий формувати правові позиції в питаннях, віднесених до компетенції ВС, і допомагати апеляційним судам виходити на спільні позиції для забезпечення єдності судової практики та, як наслідок, довіри до суду.  

Валентина Данішевська зазначила, що у встановленні привабливого інвестиційного клімату суди відповідальні за два важливих напрями: забезпечення виконання контрактів і вирішення питання щодо неплатоспроможності. І якщо за показником виконання контрактів Україна перебуває в першій третині рейтингу Doing Business зі 180 країн, що є цілком задовільним, то судове врегулювання неплатоспроможності, відповідно до оцінок Doing Business, надзвичайно неефективне, в тому числі з огляду на недосконалість законодавства та «формальність» процедур банкрутства. Натомість мета процедур банкрутства – забезпечити розрахунок боржника з якомога більшою кількістю кредиторів.

«Звісно, у процедурах банкрутства ми працюємо у двох напрямах: і права кредиторів потрібно забезпечити, і боржника не втратити, якщо це, звісно, можливо. Але в той момент, коли інтереси кредиторів та інтереси боржника починають конфліктувати між собою, кредитор повинен мати перевагу в такому процесі. Адже кредитори залишаються основою економіки, а боржник, який не виконує умови контракту, тягне її на дно», –  зауважила Голова ВС. Вона також нагадала, що КУзПБ фактично зняв бар’єри для порушення справ про банкрутство. І це не випадково. Чим раніше запроваджуються передбачені законом процедури, тим кращим може бути результат. Підсумовуючи свій виступ, Валентина Данішевська побажала учасникам наради плідної роботи.