Датою реалізації та виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку є дата фізичного відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС до укладення договору зберігання

15 лютого 2021року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 вересня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року у справі No826/10265/17 (провадження NoК/9901/33297/18) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган провів перевірку платника податків, за результатами якої було встановлено порушення податкового законодавства, що призвело до заниження акцизного податку. Указані висновки було зроблено на підставі того, що застосування платником податків платіжних карток, талонів, паливних карток є безготівковою формою розрахунків, яка підтверджує факт відпуску нафтопродуктів і є підставою для виникнення зобов’язань зі сплати акцизного податку. Платник податків не погодився з установленими порушеннями та зазначив,що здійснював не реалізацію нафтопродуктів, а їх повернення згідно з договором зберігання, тому ці операції не є об’єктом оподаткування акцизним податком.

Окружний адміністративний суд міста Києва постановою, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду, задовольнив адміністративний позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку щодо протиправності висновків контролюючого органу, оскільки реалізацією пального не вважаються операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій та ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову.

ОЦІНКА СУДУ

Податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у платника податків у день здійснення розрахункової операції після безпосереднього здійснення відпуску нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів під час здійснення розрахункових операцій.

Фізичний відпуск нафтопродуктів через мережу заправних комплексів із проведенням розрахункової операції, дата якої є датою виникнення у платника податків податкових зобов’язань з акцизного податку, є реалізацією пального за договорами купівлі-продажу (поставки) до укладення договору зберігання. Зокрема, це стосується фізичного відпуску пального після пред’явлення смарткарток (карток на пальне / паливних карток/ відомостей тощо) шляхом заправки транспортних засобів з одночасним проведенням такого відпуску через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з друкуванням відповідних розрахункових документів.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 15 лютого 2021року у справі No826/10265/17 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/94904737.