ДБР попросило ще півроку на розслідування висловлювання Третьякової про “дітей низької якості”, а суд припустився помилки в ухвалі

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: Хайнацький Є.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві провадження за клопотанням старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Осетрової Олени Станіславівни, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 за ч. 2 ст. 161 КК України, –

В С Т А Н О В И В :

Старший слідчий в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Осетрова Олена Станіславівна за погодженням прокурора відділу Офісу Генерального прокурора Образенко Ю. звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 за ч. 2 ст. 161 КК України на шість місяців, тобто до 28.03.2022 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 за ч. 2 ст. 161 КК України, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 27.08.2020, якою уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора зобов`язано внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_1 , відповідно до якої народний депутат України ОСОБА_2 у травні 2020 року під час виступу на вебінарі, організованому Київською школою економіки, допустила зі свого боку публічні висловлювання, спрямовані на порушення рівноправності громадян за ознаками рівня статку, походження, освіти.

В ході огляду відеозапису вебінару, організованого в травні 2020 Київською школою економіки, на якому виступала ОСОБА_2 за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1. Встановлено, що на 51 хв. 10 секунд зазначеного відеозапису ймовірно ОСОБА_2 заявила: «коли демографічно надаємо такі кошти, які використовуються сім`єю, і народження дитини відбувається не для того, щоб надати йому рівні права, освіту, а для того, щоб отримати матеріальну допомогу, то ми отримаємо, скажу жорстко, дітей дуже низької якості. Вони призводять до того. Що теж сідають на державні кошти».

У цьому кримінальному провадженні повідомлення про підозру жодній особі не повідомлялося.

Строк досудового розслідування закінчується 28.09.2021, однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо, оскільки для зібрання достатніх доказів, остаточного та беззаперечного встановлення обставин кримінального провадження необхідно виконати ряд зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій.

У зв`язку з тим, що кримінальне провадження № 42020000000001838 від 28.09.2020, що знаходиться у провадженні Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань є провадженням виняткової складності, що полягає в тяжкості кримінального правопорушення, кількості свідків по даному провадженню, необхідності застосування значної кількості заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей і документів, а також необхідності проведення слідчих (розшукових) дій, досудове розслідування по ньому не можливо закінчити в строк протягом дванадцяти місяців, оскільки не витребувано висновків судових експертиз та не повно з`ясовано обставини кримінального провадження, з огляду на це виникла необхідність у продовжені строку досудового розслідування до дванадцяти місяців, що є найкоротшим строком, достатнім для потреб досудового розслідування. Проведення вказаних слідчих (розшукових) дій, застосування необхідних заходів забезпечення кримінального провадження, проведення експертиз і витребування відповідних висновків у коротший строк неможливо.

Відтак, слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 161 КК України на шість місяців, тобто до 28.03.2022.

В судове засідання слідчий не з`явився, про день, час, місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 за ч. 2 ст. 161 КК України, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 27.08.2020, якою уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора зобов`язано внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_1 , відповідно до якої народний депутат України ОСОБА_2 у травні 2020 року під час виступу на вебінарі, організованому Київською школою економіки, допустила зі свого боку публічні висловлювання, спрямовані на порушення рівноправності громадян за ознаками рівня статку, походження, освіти.

В ході досудового розслідування проведено наступні слідчі (розшукові) дії:

– Проведено огляд Інтернет ресурсів, цифрових ЗМІ щодо висловлювань ймовірно члена депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ” ОСОБА_2 на вебінарі, організованому в травні 2020 Київською школою економіки, щодо коштів, виділених на дітей;

– Проведено огляду офіційного сайту Верховної ради України, в тому числі відомості щодо складу членів депутатської фракції ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ “СЛУГА НАРОДУ”;

– Призначено лінгвістичну експертизу.

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження проведено ряд процесуальних дій, завершення яких потребує додаткового часу, зокрема призначено лінгвістичну експертизу, висновок якої на адресу Державного бюро розслідувань не надходив.

Крім того, в рамках кримінального провадження заплановано комплекс слідчих (розшукових) дій, заходів забезпечення кримінального провадження та процесуальних дій, проведення яких потребує додаткового часу, а саме необхідно:

– здійснити тимчасовий доступ до речей і документів;

– витребувати матеріали експертизи;

– встановити місцезнаходження документів щодо учасників, які брали участь у вебінарі, який проходив у травні 2020 за участі ОСОБА_2 , а також оригінал відеозапису виступу ОСОБА_2 ;

– встановити можливих свідків та допитати їх;

– встановити можливих потерпілих від вчиненого злочину.

Провести необхідні слідчі (розшукові) дії у передбачений законом строк не представилося можливим у зв`язку із винятковою складністю провадження, необхідністю дослідження великої кількості документів, встановлення місцезнаходження свідків і документів, а також у зв`язку із значною кількістю проведення слідчих (розшукових) дій, а саме оглядів речових доказів, допитів, заходів забезпечення кримінального провадження, тощо.

Без висновків судової експертизи, результатів проведення зазначених слідчих (розшукових) дій, а також заходів забезпечення кримінального провадження неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати належну правову оцінку доказів, що забезпечить прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень. Крім того, результати судової експертизи, яка наразі проводиться, нададуть можливість встановити наявність чи відсутність у мовленні ОСОБА_2 інформації позитивного або негативного характеру щодо групи осіб. Однак, тривалість експертизи, у відповідності до п. 1.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.11.1998 № 705/3145 може становити понад 90 календарних днів.

Строк досудового розслідування закінчується 28.09.2021, однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо, оскільки для зібрання достатніх доказів, остаточного та беззаперечного встановлення обставин кримінального провадження необхідно виконати ряд зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців – у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Так, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

За таких обставин, беручи до уваги, що з метою одержання доказів, які будуть використані під час судового розгляду, а також для завершення проведення судових експертиз, проведення слідчих та процесуальних дій, які не могли бути здійснені та завершені раніше з об`єктивних на те причин, слідчий суддя вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 на два місяці.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 107219294295295-1309376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, –

У Х В А Л И В :

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності, Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Осетрової Олени Станіславівни, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 – задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001838 від 28.09.2020 на два місяці, тобто до 28.11.2022 року включно.