Внаслідок збройної агресії проти України перед нашою державою та національною системою правосуддя постали численні виклики. Серед них – розслідування та розгляд нової категорії кримінальних правопорушень. Мова йде як про воєнні злочини загалом, так і про злочини, пов’язані із сексуальним насильством, яке вчиняється в умовах збройного конфлікту.
Про це повідомляє Судова влада.
«Збір доказів, розслідування та розгляд справ цієї категорії мають певні особливості. Тому суддям і представникам правоохоронних органів, які дотичні до розслідування таких фактів, слід дотримуватися не тільки вимог національного законодавства, а й міжнародних стандартів у цій сфері», – таку думку висловила суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва під час презентації Пам’ятки для працівників правоохоронних органів та суддів для ефективного розслідування та судового розгляду справ СНПК – сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.
Спікерка акцентувала на важливості правильної кваліфікації дій осіб, які вчинили сексуальне насильство в умовах збройного конфлікту, адже це суттєво впливає на всі етапи розслідування, подальшого розгляду справи у суді та притягнення винного до відповідальності.
Правильна взаємодія правоохоронних органів із постраждалими є запорукою розслідування і притягнення до відповідальності винної особи. При взаємодії з постраждалими необхідно не нашкодити особам, які зазнали насильства, а отримати від них інформацію, зафіксувати її належним чином для того, щоб вона стала доказом у суді й допомогла притягти до відповідальності і покарання винних осіб.
У Пам’ятці зібрано національну та міжнародну нормативно-правову базу, яка є необхідною для ефективного розслідування та судового розгляду цих справ. Законодавство України містить вичерпний перелік норм, які відсилають правників до міжнародних документів, і тому важливо вміти правильно застосовувати їх.
Ознайомитись з документом можна за посиланням.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.