Дохід, отриманий резидентом від продажу корпоративних прав на території України, є доходом з джерелом його походження з України: КАС ВС

Тому оподаткування операцій з продажу корпоративних прав українських емітентів має здійснюватися за правилами оподаткування інвестиційного прибутку.

18 лютого 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління ДПС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року й ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09листопада 2016року у справі No826/7528/16 (провадження No К/9901/24935/18) за позовом фізичної особи до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган провів перевірку платника податків, за результатами якої було встановлено порушення вимог податкового законодавства, що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб з отриманого доходу від продажу корпоративних прав. Указані висновки було зроблено на підставі того, що оскільки сплата за продаж частки у розмірі 5,37% статутного капіталу юридичної особи надійшла платнику податків від покупця з джерел за межами України, то отримані кошти в рахунок сплати за продані корпоративні права потрібно вважати також доходом з джерел за межами України. Платник податків не погодився з установленими порушеннями та зазначив, що грошові кошти, отримані за продаж частки у статутному капіталі товариства, яке є резидентом України, є доходом з джерелом походження з України, а тому підлягає оподаткуванню за правилами оподаткування інвестиційного прибутку.

Окружний адміністративний суд міста Києва постановою, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, задовольнив адміністративний позов.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

У разі здійснення операцій з продажу інвестиційних активів платник має здійснювати облік загального фінансового результату окремо від інших доходів і витрат. Отримане за результатами таких операцій позитивне значення фінансового результату (інвестиційний прибуток) потрібно включати до складу загального річного оподатковуваного доходу звітного періоду – календарного року.

Оскільки юридична особа-нерезидент здійснює свою діяльність на території України, то дохід, отриманий платником податків від відчуження корпоративних прав такої юридичної особи, необхідно вважати доходом з джерелом його походження з України, оскільки він отриманий він діяльності платника на території України. Дохід, отриманий резидентом від продажу корпоративних прав на території України, є доходом з джерелом його походження з України, а тому оподаткування операцій з продажу корпоративних прав українських емітентів має регулюватися положеннями пункту 170.2 статті 170 Податкового кодексу України. Об’єкт оподаткування податком на доходи в такому разі відсутній, оскільки сума отриманого доходу дорівнює сумі понесених витрат.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 18 лютого 2021 року у справі No826/7528/16 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/95176920